Ceny ropy se v současnosti pohybují bez větších změn kolem 70 dolarů za barel. Na tuto hodnotu vzrostly poté, co ve středu v reakci na zprávu o výrazném růstu zásob ropy v USA díky téměř rekordním dovozům dočasně klesly až pod 69 dolarů. V hlubším poklesu však cenám brání především napětí kolem íránského jaderného programu.
Brzké uvalení sankcí na Teherán se zatím nezdá pravděpodobné, přestože Írán odmítá přestat s obohacováním uranu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ve čtvrtek zopakoval, že Teherán nepodlehne tlaku Západu a nikdy se nevzdá "svého práva na mírové jaderné technologie". Vyjádřil se tak v den, kdy Teheránu vypršela lhůta, kterou mu dala Rada bezpečnosti OSN k zastavení jaderných aktivit.
Írán ve stanovené lhůtě nesplnil požadavek na zastavení obohacování uranu. Analytici však očekávají, že západní země budou chtít dále jednat.

Ceny ropy v dolarech za barel 31.8. 2006

BURZA TYP

KONTRAKT

CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - IPE Brent říjen 70,08 70,18
New York - NYMEX WTI říjen 70,00 70,03
                    

 

 

 

 

 



Ropa se vzdálila maximální ceně
Nyní jsou ceny ropy více než deset procent pod červencovými maximy nad 78 dolary. K poklesům v nedávné době přispělo krom uklidnění konfliktu mezi Izraelem a Libanonem a blížícího se konce motoristické sezony v USA také znovuotevření největšího amerického ropného pole v zátoce Prudhoe na Aljašce. Odstávka tohoto pole měla za následek nárůst ceny americké ropy na svá nová maxima na úrovni 78 USD/barel.
Obavy z možného narušení dodávek (Írán, Nigérie, Venezuela) a dlouhodobé úvahy o trvalém růstu poptávky po ropě však brání rychlejšímu poklesu.
Pokles těžby v deltě Nigeru kvůli výpadům místních ozbrojených skupin je částečně kompenzován růstem těžby na volném moři. Opakované sabotáže ale nadále narušují provoz exportního ropovodu ze severního Iráku.


Vývoj zásob a spotřeby ropy v USA nadále zůstává v souladu se sezónními obrazy. Zásoby surové ropy jsou trvale zřetelně nadprůměrné a to přestože je
meziročně poněkud nižší jak produkce tak dovoz surové nafty.
Vzhledem k tomu, že vývoj zásob a spotřeby je z hlediska trhu "nudný", ztrácí tato data poněkud na váze při ovlivňování vývoje ceny. "Postupně by to mohlo otupovat extrémní nervozitu, která na trhu panuje," míní analytik České spořitelny Luboš Mokráš.


Stran krátkodobých výkyvů ceny ropy, na kterých se významnou měrou podílí také tržní spekulace, očekává International Energy Agency (IEA) nárůst volné kapacity ke konci letošního roku až o 1,4 milionů barelů denně v důsledku rozvoje nových polí mimo státy OPEC.
Kartel OPEC ve svém prohlášení z 10. srpna opět ujistil, že dokáže zajistit adekvátní zásobování ropou. Organizace zdůraznila, že rezervy těžby jsou dostatečné, aby zajistily adekvátní zásobování i v příštích letech. OPEC mírně zvýšil odhad těžby mimo státy OPEC pro rok 2007 na 57,51 milionů barelů za den a ponechal beze změny odhad spotřeby na 85,82 milionů b/d. Produkce OPEC v červenci byla 29,5 mil b/d a v příštím roce by také mělo dojít k jejímu růstu, především u Saudské Arábie.
IEA má na vývoj v příštím roce odlišný názor. Podle ní musí OPEC zvýšit produkci, aby zůstal zachován současný rozdíl mezi spotřebou a těžbou. Spotřeba by měla vzrůst na 86,4 milionů b/d a produkce na 53 mil. b/d.


Výhledově může cena klesat
V horizontu jednoho měsíce, tedy v období mezi končící motoristickou sezónou a před začátkem topné sezóny, by měla mít podle Mokráše cena ropy nadále tendenci k poklesu. "Pokles však bude patrně pozvolný kvůli výše zmíněným faktorům," uvedl analytik. Zavedení sankcí proti Íránu by bylo z hlediska cen ropy velmi nepříznivé. Írán a hurikány představují v současnosti největší riziko, dodal Mokráš.


Topná sezóna přinese jako důležitý faktor ovlivňující cenu ropy vývoj zásob a spotřeby topné nafty. Dalším důležitým faktorem bude vývoj světové ekonomiky. Pokud bude pokračovat zpomalování v USA a pokud by se projevil jeho negativní vliv na další oblasti světa, mohlo by to podpořit tlak na další postupný pokles ceny.
Rizikem směrem k poklesu ceny ropy je série výrazně slabých makroekonomických údajů v USA, která by vyvolala obavu z recese. To by mohlo vést k masovému výprodeji spekulativních pozic. Vzhledem k jejich historicky vysokému objemu by mohla propuknout panika a propad by mohl být krátkodobě drastický. Směrem k růstu jsou největším rizikem geopolitické faktory, zejména vývoj situace kolem Íránu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist