Švýcarský nejvyšší federální soud zamítl žalobu České republiky, kterou se pokoušel zpochybnit výsledek březnové arbitráže. Česká republika se v odvolání pokoušela zpochybnit březnové rozhodnutí arbitráže, podle které stát nedokázal ochránit investice Saluky, dceřiné společnosti Nomury. "Ministerstvo financí se opíralo v žalobě o tvrzení, že arbitrážní tribunál špatně rozlišoval mezi Nomurou a její dceřinou firmou Saluka. Saluka, která se domáhá až 40 miliard korun odškodného, tím pádem vlastně žádnou škodu neutrpěla, protože se majitelem akcií IPB stala až poté, co Česko změnilo svou koncepci veřejné podpory bank," napsal zpravodajský server iDnes.


ČTK informaci potvrdil mluvčí Nomury v Česku Jiří Hrabovský. Mluvčí ministerstva financí Jaroslav Růžek sdělil, že rozhodnutí soudu zjišťuje. "Rozhodnutí opravdu padlo. Verdikt švýcarského soudu znamená, že londýnská arbitráž nyní vstupuje do druhého kola, ve kterém se bude projednávat rozsah odškodnění, které bude ČR muset Nomuře zaplatit za to, že se k Soluce jako investorovi v IPB chovala diskriminačním způsobem," řekl Hrabovský. Naopak Rostislav Pekař z advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey, který byl členem týmu právníků pro spor s Nomurou, nebyl k zastižení. Pracovnice advokátní kanceláře tlumočila ČTK jeho vzkaz, podle něhož se ke sporu momentálně vyjadřovat nebude.


Ministr financí Vlastimil Tlustý uvedl, že v tomto okamžiku není možné rezignovat, ale je třeba pokusit se o vyřešení záležitosti lepší cestou, než čekáním na výsledek arbitráže. "Uděláme všechno proto, abychom hrozbu 40 miliard snížili na minimum," řekl. Připomněl v této souvislosti, že na ministerstvu financí zadal vypracování speciálního auditu, jak MF zvládlo jednotlivé arbitráže.


Podle švýcarského soudu byla česká žaloba nedůvodná a ČR musí také zaplatit náklady soudní pře ve výši 100.000 švýcarských franků a náklady japonské Nomury ve výši 150.000 franků, uvádí server. Celkově jde tedy o téměř 4,5 milionu korun. Podle analytika Davida Marka z Patria Finance je pro daňového poplatníka důležité, že se opět o něco zvýšila pravděpodobnost placení odškodného desítek miliard korun ze státního rozpočtu.


Podle rozhodnutí arbitrů Česká republika diskriminovala Nomuru tím, že ji stát neposkytl obdobnou podporu jako ostatním velkým českým bankám. Česku z verdiktu této tzv. londýnské arbitráže hrozí sankce až 40 miliard korun. O konkrétní výši se teprve rozhodne, přičemž výsledek může být znám až v roce 2008.


Ve sporu České republiky s Nomurou se vede ještě takzvaná curyšská arbitráž, ve které ČR žaluje japonskou finanční skupinu o 111 miliard korun jako náhradu nákladů spojených s nucenou správou v bývalé IPB. V případu začátkem září skončila ústní jednání, arbitři nyní důkazy posuzují, konkrétní termín rozhodnutí však není určen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist