Postupná privatizace 16 procent akcií energetické společnosti ČEZ přes kapitálový trh je správný a transparentní krok. Výhodou je také rychlost takového postupu, který by peníze do státního rozpočtu přinesl ve velmi krátké době. Peníze by ovšem neměly být "projedeny", ale použity například na penzijní reformu nebo reformu veřejných financí, upozornili analytici oslovení ČTK.


Vláda se chystá prodat část ČEZ, aby získala prostředky pro zalepení děr ve státním rozpočtu. Současná hodnota balíku se odhaduje na 75 miliard korun. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana kabinet již zahájil přípravné kroky privatizace. Plánuje, že v první polovině příštího roku by prodal osm až deset procent. Stát v ČEZ vlastní 67 procent akcií.
Prodej přes burzu je podle ministra financí Vlastimila Tlustého nejvíce transparentní metodou a postupný prodej by také neměl vyvolat tlak na pokles kurzu akcií ČEZ.
Akcie splečnosti se během pondělního dopoledne propadly až k ceně 790 korun za akcii. V odpoledních hodinách však nervozita kolem tohoto titulu slábla a kurz se vrátil na 805 Kč. Před koncem obchodování ztrácely akcie 1,46 procenta.


Peníze z prodeje se nesmějí "projíst"
"Kritériem prodeje ČEZ nesmí být za žádnou cenu problém deficitu státního rozpočtu. Nelze prostě peníze použít na jednorázovou injekci, protože před obdobný rozpočtový problém pak budete postaveni příští rok," uvedl například Aleš Michl z Raiffeisenbank.
Navíc z pohledu rozpočtové metodiky používané EU si stát podle Petra Dufka z ČSOB jakoukoliv privatizací nepomůže. "Znamená to, že schodek bude stejný, ať se příjmy vylepší prodejem akcií nebo ne," uvedl. Příjmy z privatizace totiž do rozpočtu započteny být podle zmíněné metodiky nemohou.


"Z hlediska výnosu by možná byl o trochu výhodnější prodej v celku jednotlivému investorovi, protože by to zřejmě přineslo i malou prémii. To ale není jisté. A tato metoda by byla výrazně zdlouhavější," řekl Josef Dudek ze společnosti Fio. Petr Novák z firmy Atlantik FT dokonce míní, že stát by při prodeji tendrem žádnou prémii nezískal. "Stát si chce ponechat majoritu, proto žádnou prémii proti současné ceně nemůže požadovat," informoval Novák.
Prodej podílu v ČEZ přes kapitálové trhy by podle Pavla Sobíška z HVB Bank podpořil aktivity pražské burzy a v případě úspěšného dokončení transakce by mohl otevřít dveře na kapitálový trh dalším společnostem. "Privatizaci bych viděl výhodnou i proto, že stát získá poměrně rychle finanční prostředky, aniž by se zbavil kontroly nad společností," dodal.


Pro prodej je nyní vhodná doba
Většina analytiků soudí, že pro prodej je vhodná doba. "Načasování je dobré. Cena akcií je poblíž historických maxim a sentiment v energetickém sektoru je příznivý," uvedl Dudek. Novák má ale jiný názor. "Akcie ČEZ ještě porostou. Snažil bych se je držet a na krytí současných problémů bych prodával jiné státní podíly. Například Letiště Praha, Aero či Českou poštu," prohlásil Novák.
Podle Davida Marka z Patria Finance je argument "vyčkávání" irelevantní. "Cena akcií na trhu by měla odrážet všechny dnes dostupné informace o společnosti, tedy i odhad budoucích zisků společnosti a jejích dividend," uvedl.


Podle odborníků ale hlavní otázkou zůstává, zda se současné vládě podaří získat důvěru ve sněmovně. "Zřejmě jí nezíská, proto považuji zprávy o privatizaci za spekulativní," dodal Novák.


Společnost ČEZ za první letošní pololetí vytvořila čistý zisk 16,4 miliardy korun, skupina utržila 77,2 miliardy korun. Firma je nejziskovějším tuzemským subjektem. Z loňského zisku vyplatila hrubou dividendu 15 korun na akcii. Státní rozpočet z toho získal zhruba šest miliard korun. Vláda část z těchto peněz použila na likvidaci následků letošních povodní.