Česká republika využila v období od vstupu do Evropské unie v květnu 2004 do poloviny září 2006 jen 23,5 procenta strukturálních a kohezních fondů, k jejichž čerpání se zavázala. To je nejhorší skóre mezi novými státy s výjimkou Kypru, které vyčerpalo 19,3 procenta peněz. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes prezentovala evropská komisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaitéová.
Průměrný podíl "nové desítky" na využívání fondů je 26,2 procenta. Státy však mají k využití těchto fondů čas ještě do konce prosince.
Podle komisařky ČR stejně jako ostatní nové státy EU čerpá peníze ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti pomalu a měla by zjednodušit pravidla pro jejich využívání.
Česko přitom loni bylo mezi novými členskými státy třetím největším příjemcem rozpočtových fondů a mezi celou pětadvacítkou je na 18. místě.
Podle Grybauskaitéové jsou ve všech nových státech při využívání pomoci obdobné problémy - především vytváření dalších byrokratických vrstev, které Brusel nevyžaduje a které brzdí rozdělování pomoci. Zmínila se konkrétně o České republice a Polsku. Patří k největším příjemcům, a proto je to u nich nejmarkantnější, sdělila.
Objem prostředků se zvýší
Od příštího roku se objem dostupných peněz pro nové země ještě zvýší a proto je zapotřebí zjednodušit pravidla pro jejich čerpání, zdůraznila eurokomisařka. Je ještě čas se připravit na nový systém, ale nynější stav by měl sloužit jako včasné varování, uvedla. "Zvýšené úsilí je naprosto nezbytné."
Od začátku roku 2007 bude platit pravidlo, podle něhož fondy nevyčerpané do dvou let automaticky propadnou. Dosud nebylo jejich čerpání časově omezeno. Strukturální a kohezní fondy obsahují pro léta 2007 až 2013 téměř 308 miliard eur, na nové země připadne 167 miliard eur, České republice 23,697 miliardy a Slovensku 11,5 miliardy eur.
Loni bylo největším příjemcem z rozpočtu EU z nových zemí Polsko (4,029 miliardy eur), následované Maďarskem (1,357) a ČR (1,075), která v roce 2004 byla na druhém místě. Předloni tyto země dostaly 2,72, respektive 0,713 a 0,815 miliardy eur.
Rok 2005 byl prvním, kdy ČR a devět dalších států byly po celý rok členy unie. Oproti roku 2004 se jejich podíl na příjmech z rozpočtu zvýšil z 6,6 na 9,5 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist