Pokles geopolitických rizik spolu s koncem motoristické sezóny, to jsou hlavní důvody dalšího poklesu na trhu s ropou. Prodejní náladě na trhu přidalo také zpomalování růstu americké ekonomiky. Cena ropy klesla až k úrovni 60 USD/barel. K tomuto poklesu se připojily i další komodity, cena zemního plynu díky vysokým zásobám klesla od 15. srpna o 27,4 %, zemní plyn letos předvádí velmi volatilní průběh. Výprodeje byly k vidění také u drahých kovů, cena zlata pod 680 USD za trojskou unci představuje měsíční pád o téměř 8 %, nicméně i tak bylo zlato velmi dobrou investicí s růstem nad 26 % v horizontu posledního roku.


Výnos indexu komodit Goldman Sachs se srpnovým poklesem dostal do záporných hodnot. Důvodem byly zejména ceny energií, které mají v indexu nejvyšší váhu (73 %). Naopak ceny ostatních komodit, zejména průmyslových kovů, jsou na vysokých hodnotách nebo jsou závislé na pokračujícím růstu rozvíjejících se ekonomik. Vzhledem k očekávání mírného zpomalování růstu globální ekonomiky je třeba počítat se snížením poptávky po komoditách ve střednědobém horizontu.


Vývoj cen vybraných komodit

15.09.2006 1 týden 1 měsíc rok 2006 1 rok
GSCIER Index * 622,39 -5,75% -14,01% -13,49% -19,93%
Ropa 63,33 -3,06% -14,19% 7,38% 0,27%
Zemní plyn 4,98 -12,21% -27,39% -55,62% -56,05%
Zlato 577,50 -5,54% -7,87% 11,29% 26,56%
Zemědělské plodiny 533,09 -1,68%  -1,31%  -7,00% -0,07%

* GSCIER Index - Goldman Sachs Commodity Exccess Return Index
Zdroj: Bloomberg, AKAM



Ropa se díky očekávanému snížení poptávky (konec motoristické sezóny a vrchol ekonomického cyklu ve Spojených státech) dostala až k 60 dolarům za barel. Důvodem poklesu cen ropy i zemního plynu jsou vysoké zásoby v USA, které se v tomto období pohybují nad dlouhodobým průměrem minulých let. Došlo také ke zklidnění situace na Blízkém východě. Očekává se pokles cen benzínu související s končící motoristickou sezónou v USA. Rafinérie se budou v příštím období orientovat na produkci topného oleje, aby se předzásobily na zimu.
Víkendové zasedání kartelu OPEC ve Vídni sice rozhodlo o ponechání stávajících limitů těžby na svých úrovních, v případě prolomení šedesátidolarové hranice lze ovšem předpokládat, že OPEC přistoupí k omezení těžebních kapacit. Navíc v krátkodobém horizontu budou pro růst ceny hovořit rizika hurikánové sezóny v Mexickém zálivu.
Současný pokles cen energií tedy považujeme za limitovaný a spíše sezónní. Přetrvávají také další faktory, které směřují ceny energií vzhůru. Mezi nimi zmiňme obavy z přerušení dodávek z Íránu, Nigérie nebo Venezuely či dlouhodobý růst poptávky po ropě.


Zlato opět začíná sloužit jako jistota
K významnému propadu komoditního trhu přispěl také minulý vývoj cen drahých kovů. Zlato se obchoduje na úrovních kolem 580 dolarů za trojskou unci, opět však začíná platit jako jakási jistota v dobách oslabování amerického dolaru. Ten by měl díky dalším známkám zpomalení ekonomiky ve Spojených státech dále ztrácet, proto lze ve střednědobém horizontu předpokládat spíše růst ceny. Pro růst ceny zlata hovoří také historicky velmi nízké zásoby zlata i ostatních kovů.


Situace na trzích s průmyslovými kovy je napjatá díky omezeným zásobám na nabídkové straně. Vývoj ceny těchto komodit je ale také značně závislý na poptávce. Minulá výborná výkonnost u zinku, hliníku a především mědi byla do značné míry způsobena hospodářským rozmachem čínské ekonomiky. Tamní centrální banka ale zahájila sérii kroků k zastavení rapidního růstu v prvním pololetí, trh se tak nyní obává omezení hladu po těchto materiálech.


Relativní cenový vývoj vybraných komodit od konce července 2006
atlantik_komodity.jpg

Zdroj: Bloomberg, AKAM


Subindex zemědělských plodin se v průběhu celého letošního roku vyvíjí zřejmě nejstabilněji. Od počátku roku ale ztrácí 7 procent. K jeho špatné výkonnosti lze přiřadit i fakt, že mnoho investorů letos na jaře přecenilo rostoucí důležitost etanolu jako významného substitutu ropy. Cena cukru, ze kterého se etanol vyrábí propadla od jara o více než 30 procent.


Autor: Robert Šíbl, Junior Portfolio Manager
Atlantik - Kilcullen Asset Management, a.s.
(redakčně upraveno)