Nezávislé občasnké sdružemí menšinových akcionářů "Stop rozprodeji Unipetrolu" se chystá na páteční mimořádné valné hromadě této společnosti podpořit návrh na změnu stanov. Ustanovení bylo ze stanov vyňato na jarní valné hromadě na návrh majoritního vlastníka, PKN Orlen. "Naším cílem je dosáhnout naplňování práv akcionářů být plně informován. PKN Orlen se chová jako stoprocentní a jediný akcionář společnosti," uvedl předseda sdružení Adam Černý. "Chceme zabránit tomu, aby majetek tisíců drobných akcionářů, kteří drží majetek v hodnotě miliard korun, nebyl kroky současného vedení Unipetrolu znehodnocen," doplnil.


Podle Černého jsou minoritní akcionáři po dubnové změně stanov odříznuti od informací o dění ve společnosti a tedy jejích dceřiných firmách. "Schvalování strategických rozhodnutí přešla z valné hromady na dozorčí radu, takže se o nich minoritní nemohou dovědět," uvedl Černý. Podle něj se tak minoritní akcionáři nemohou se rozhodovat, jak naloží se svými akciovými podíly.


Jako příklad se zmínil Černý chystaný prodej společností Kaučuk a Spolana. "Podle našich informací nabídla nejmenovaná investiční společnost částku o 1,3 miliardy korun vyšší, než byla nabídka vybraného kandidáta," konstatoval. "Nemáme ale k odprodeji Kaučuku a Spolany žádné informace a nemůžeme tedy posoudit, nakolik jsou tyto divestice pro mateřskou společnost výhodné," dodal.


Změna stanov možná nebude


Zastavení prodeje Kaučuku a Spolany a přístup k informacím požaduje i minoritní akcionář Goldenfrazil se sídlem na Kypru. Podle Černého se ale na vzniku sdružení nepodílí, ani s ním nespolupracuje. Sdružení podle Černého v zásadě proti prodeji dceřiných firem není, ale chybí mu informace. Na otázku zda stojí za vznikem sdružení i obava z možného oslabování akcií Unipetrolu odpověděl, že "určitá obava může být na místě, ale chybí nám informace. Doufáme, že to se na páteční valné hromadě změní."


Černý připustil, že se návrh nemusí podařit schválit, pokud pro něj nebude hlasovat i PKN Orlen. Vlastnické poměry jsou v Unipetrolu rozděleny na přibližně 63 procent akcií, které drží PKN Orlen, a zhruba 37 procent, které mají menšinoví vlastníci. Jak bude sdružení v případě neúspěchu dále pokračovat, však zatím odmítl komentovat. "Zatím je pro nás zásadní podpořit prosazení změny stanov, pak budeme případně přemýšlet co dál. Jsou zde určité možnosti, o kterých ale zatím nebudu hovořit," prohlásil Černý.


Unipetrol podle mluvčí Darie Kulińské opakovaná tvrzení některých minoritních akcionářů o nedostatečné informovanosti odmítá. "Ujišťujeme, že informace o strategii podniku a jejím naplňování poskytuje v maximální míře, kterou mu umožňují zákony a uzavřené smlouvy. O prodeji Spolany a Kaučuku budou akcionáři a veřejnost podrobně informováni, jakmile budou tyto transakce dokončeny," dodala.


Ve hře je i projednávání výroční zprávy za rok 2005


Akcionáři a členové sdružení "Stop rozprodeji Unipetrolu" chtějí na páteční valné hromadě prosadit i návrh na projednání výroční zprávy za rok 2005. "Společnost k letošním plánům uvedla pouze tři čísla - výnosy, náklady a zisk před zdaněním pro rok 2006," prohlásil Černý. To podle něj vzhledem k holdingovému charakteru společnosti její situaci nijak neosvětlují.


Sdružení by podle Černého mělo vzniknout zhruba do měsíce, v současné době žádost o jeho registraci leží na Ministerstvu vnitra. Podle Černého současné době reprezentuje několik desítek tisíc akcií Unipetrolu. "Myslím si, že hájíme zájmy všech 37 procent menšinových akcionářů, ale neočekáváme, že se všichni stanou členy sdružení," uvedl. Jako předseda přípravného výboru sdružení vyzval menšinové akcionáře, aby přišli na páteční valnou hromadu.

"PKN Orlen sdělí své stanovisko k tomuto i dalším návrhům nejprve ostatním akcionářům přímo na páteční valné hromadě a teprve později bude prostřednictvím médií informovat veřejnost," řekla ČTK mediální zástupkyně firmy v ČR Daniela Velová.