Členské státy Evropské unie dnes v Bruselu schválily zavedení dovozních cel na čínskou a vietnamskou obuv. ČTK o tom informoval zdroj z Evropské komise. Na boty z Číny tak bude od pátku uvaleno clo 16,5 procenta a na vietnamskou koženou obuv deset procent. Původně toto opatření mělo platit pět let, nakonec ale zvítězil francouzský návrh, že clo bude uvaleno po dobu dvou let.

O zavedení cel bude ve čtvrtek hlasovat ještě Rada Evropské unie. Toto hlasování je však považováno spíše za formální, protože státy respektují hlasování, jež se odehrálo mezi národními experty.

Českému trhu a výrobcům obuvi opatření nepomůže, sdělila tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová. Problémem jsou podle ní podhodnocené dovozy za ceny, za něž se prý ani v Číně obuv vyrobit nedá. Clo 16,5 procenta na čínské boty dovážené v průměru za 86 korun ale nic neřeší, podotkla s tím, že pro srovnání průměrná dovozní cena stejné obuvi z Vietnamu je zhruba 500 korun.
Cla naopak prodraží kvalitní obuv za vyšší ceny. Domácí výroba přitom nepokrývá spotřebu a Česko je na dovozech závislé. Opatření podle Mayerové Brusel špatně připravil. Nepoctivci se mohou clům vyhnout tím, že přeřadí obuv do jiné položky celního sazebníku, vysvětlila.

Hlasování bylo těsné. Devět států návrh schválilo, čtyři se hlasování zdržely a zbytek hlasoval proti, včetně České republiky. Tábor odpůrců ochranářského opatření vedly především skandinávské země. Nakonec ale pravděpodobně rozhodl hlas Kypru. Ten dosud zavedení cel odmítal, ale svůj názor nakonec změnil a hlasování se zdržel.

Provizorní cla byla

Unie dosud uplatňovala pouze provizorní cla 19,4 procenta pro Čínu a 16,8 procenta pro Vietnam, jež platila jen šest měsíců. Tímto opatřením Čínu a Vietnam trestá za údajnou dotaci čínské a vietnamské vlády tamním výrobcům kožené obuvi. Kožené boty z Asie tak byly ve značné výhodě proti evropským výrobkům, které tak ztrácely postavení na trhu.
Česká republika zavedení cla nepodporuje; naposledy to připomněl během návštěvy Vietnamu prezident Václav Klaus. "Nejsme merkantilisté a nejsme bojovníci za protekcionismus," uvedl při přednášce pro vietnamské studenty. Naopak čeští obuvníci dříve uvedli, že je navržené clo nízké a dovozu levné obuvi z Asie nezabrání.

Podle údajů EU vzrostl dovoz obuvi z Číny v roce 2005 proti předešlému roku o 450 procent a proti roku 2001 o plných 1000 procent. Dovozy z Vietnamu naopak loni meziročně o procento klesly, proti roku 2001 však byly vyšší o 95 procent.
S uvalením cel nesouhlasili prodejci. Podle nich ochranářské opatření poškodí především spotřebitele a povede k nárůstu cen obuvi. Po prvním uvalení cel výrobci odhadovali, že cena páru kožených bot by se prý mohla zvýšit v průměru o deset eur, tedy téměř 300 korun. Zástupci EU ale takový nárůst cen odmítají a odhadují ho zhruba na 1,5 eura, tedy 45 korun.