V prvním pololetí letošního roku vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) celkem 38 678 důchodů do zahraničí. To je asi o 12 procent více než ve stejném období loni, kdy se jednalo o 34 267 důchodců, uvádí ČSSZ v tiskové zprávě.
Nejvíc důchodů poslaných do zahraničí odešlo na Slovensko, a to 11 457 důchodcům. Druhou nejčastější destinací je Polsko s 10 550 odeslanými důchody následované Spolkovou republikou Německo s 4 219 důchody. ČSSZ přitom do zahraničí vyplácí všechny druhy důchodů, tedy důchody starobní, invalidní i pozůstalostní. Celková částka vyplacená do zahraničí v prvním pololetí letošního roku činila 852 395 906 korun, zatímco loni ve stejném období se jednalo o 675 872 746 korun.


Lidé musí předložit Potvrzení
Aby lidé žijící mimo území České republiky mohli dostávat důchod, musí předložit České správě sociálního zabezpečení vyplněné, vlastnoručně podepsané (s úředně ověřeným podpisem) "Potvrzení o žití". Tiskopis je dostupný i na webu ČSSZ.
Pokud ČSSZ důchod vyplácí na adresu v zahraničí, podmínky nároku na důchod se ověřují 1x ročně a tiskopis "Potvrzení o žití" posílá ČSSZ vždy v prosinci na adresu příjemce důchodu v zahraničí.
Do kterých cizích států jsou nejčastěji vypláceny důchody?

Stát

Počet důchodců

Slovensko

11 457

Polsko

10 550

Spolková republika Německo

4 219

Švýcarsko

1 984

Kanada

1 616

Bulharsko

1 424

USA

1 390

Rakousko

1 014

Makedonie

478

Austrálie

468

Zdroj: ČSSZ
Pokud se důchod vyplácí na účet u banky v zahraničí nebo v ČR, posílá příjemce Potvrzení sám bez vyzvání dle vlastního uvážení avšak minimálně jednou ročně. V případě výplaty na adresu zasílá ČSSZ tiskopis sama.


Lidem, kteří trvale bydlí v cizině, je možné důchody vyplácet buď na adresu v cizině, na osobní účet u peněžního ústavu v cizině nebo na osobní účet u banky či spořitelny v České republice. Na adresu v cizině se důchody vyplácejí čtyřikrát ročně vždy v březnu, červnu, září a prosinci, a to zpětně za čtvrtletí. Výplata na účet v zahraničí se provádí v měně daného státu nebo v jiné volně směnitelné měně, a to bezhotovostně vždy zpětně. Časové intervaly si příjemce důchodu může určit sám. Výplata na účet v České republice je vždy v českých korunách za zpětnou dobu, a to prostřednictvím České národní banky.
 

Ve státech Evropské unie se důchody vyplácejí v souladu s Nařízeními Rady (EHS), jejichž smyslem je mimo jiné vyloučit nepříznivý důsledek situace, kdy například osoba, která byla pojištěna ve více státech, nezíská v některém z nich (nebo v žádném z nich) potřebnou dobu pojištění. V tomto případě členský stát přihlédne i k dobám pojištění získaným v ostatních členských státech. Pojištění se pak sčítá.
Pokud se nejedná o členský stát Evropské unie, je pro případnou výplatu důchodu důležité, zda má Česká republika se zahraniční zemí uzavřenou mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení. Úplný přehled mezinárodních smluv je na webu ČSSZ na adrese http://www.cssz.cz/mezinarodni_smlouvy/tabulka_mez_smluv.asp .


Základní informace nejen o starobním důchodu s mezinárodním prvkem přináší publikace "Příručka budoucího důchodce v roce 2006", která je zdarma dostupná na všech pracovištích ČSSZ nebo na http://www.cssz.cz/tisk/zdroje/brozury/prirucka_bud_duch.pdf .


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist