Česká republika upustila od cíle přijmout euro v roce 2010, protože je nereálný. Neplánuje zatím ani určit žádné nové datum vstupu do eurozóny, uvedl zdroj z ministerstva financí pro agenturu Reuters.
Analýza o přistoupení Česka k měnové unii zpracovaná ministerstvem financí a Českou národní bankou nedoporučuje vládě, aby během příštího roku koruna vstoupila do režimu směnných kurzů ERM-2.
"Není zde ani náznak nového termínu," řekl zdroj. Obsah analýzy byl podle něj předložen na dnešní jednání kabinetu.


Ekonomové počítají s odkladem dva až tři roky
Pokud se informace potvrdí, odklad zavedení eura bude v souladu s očekáváním analytiků. Ti už dříve upozorňovali, že růst rozpočtového deficitu České republice nedovolí přijmout euro dříve, než v letech 2012 až 2013, navzdory výraznému růstu ekonomiky.
"Fundamentální faktory vypadají dobře. Ale politická, a tudíž i fiskální dynamika pro brzké přijetí eura se v poslední době zhoršila," sdělil ekonom investiční banky Merrill Lynch v Londýně Radoslaw Bodys.
Problémem České republiky je hlavně to, že rostoucí výdaje na sociální zabezpečení v příštím roce podle odhadů zvýší fiskální deficit na 4,2 procenta hrubého domácího produktu. Nové cílové datum přijetí eura proto nemá smysl stanovit dříve, než se dosáhne shody na provedení fiskální reformy.
Finanční trhy na informaci prakticky nereagovaly a koruna se vůči euru po poledni držela blízko hranice 28,36 Kč/EUR.


"Nesmíme zapomínat, že rok 2010 nebyl původně vybrán jako rok, kdy přijetí eura bude výhodné, ale spíš jako rok hezky kulatý," připomněl ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Investoři budou nyní podle něj nervózně spekulovat, který rok bude navržen místo roku 2010. "My se však obáváme, že se jasné odpovědi nedočkáme," dodal.


Nepříliš vysoká ochota držet veřejné finance v přijatelných mezích začíná činit problémy i Polsku a Maďarsku.


ERM-2 je vstupní branou pro přijetí eura a měny zemí, které chtějí vstoupit do eurozóny a přijmout euro, musejí v tomto režimu setrvat po dobu dvou let. Úkolem režimu je snížit kolísavost kurzu měny kandidátské země před samotným zavedením eura a zabránit případnému šoku spojenému se zrušením staré měny.