Pokles cen přispěl k meziměsíčnímu nárůstu prodeje nových domů o pět procent, oznámilo americké ministerstvo obchodu. O tom, že se americká ekonomika již pomalu dostává z vlivu propadu na trhu bydlení hovořil i bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan Podle něj jsou vyhlídky hospodářského růstu jsou nyní příznivé, prohlásil na konferenci organizované sdružením Commerce Finance Association.


Průměrná cena nového domu se meziročně snížila o deset procent na 217.100 dolarů (4,9 milionu Kč). To představuje nejvýraznější pokles od prosince 1970. Prodej se zvýšil na ročně přepočtených 1,075 milionu domů z revidovaných 1,021 milionu v předchozím měsíci. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 1,045 milionu.


Zásoba nových domů nabízených k prodeji se na konci září snížila o 1,9 procenta na 557.000 z 568.000 bytů v závěru předchozího měsíce. Při současném tempu prodeje by tato zásoba stačila na 6,4 měsíce, napsala agentura Reuters.


Národní sdružení realitních kanceláří tento týden oznámilo, že prodej starších domů v USA se v září meziměsíčně snížil o 1,9 procenta na ročně přepočtených 6,18 milionu. Zaznamenal tak již šestý pokles za sebou a dostal se na nejnižší úroveň od ledna 2004. Průměrná cena staršího rodinného domu se meziročně snížila o 2,2 procenta na 219.800 dolarů (pět milionů Kč). Vykázala tak nejprudší pokles v téměř 40letých záznamech.


Prodej nových i starších domů v USA dosahoval v posledních letech rekordních úrovní díky nízkým úrokovým sazbám u hypoték. Americká centrální banka však před dvěma lety začala úrokové sazby postupně zvyšovat, což vedlo spolu se zpomalením růstu ekonomiky a dražším benzinem k útlumu poptávky po vlastním bydlení.


Ekonomové z Národního sdružení realitních kanceláří však věří, že pokles na trhu s bydlením již dosáhl dna. "Nejhorší je za námi," prohlásil hlavní ekonom sdružení David Lereah. "Jakmile spotřebitelé zjistí, že se prodej domů stabilizuje, začnou se na trh vracet kupci, kteří se prozatím drželi stranou," dodal.


Greenspan: Ekonomika USA překonává propad trhu bydlení

"Větší část negativního vývoje trhu bydlení je pravděpodobně již za námi," řekl Greenspan. "Čtvrté čtvrtletí by mělo být celkem dobré, určitě lepší než třetí," dodal. Greenspan svými pohledy na ekonomický vývoj ovlivňoval finanční trhy celých 18 let až do svého lednového odchodu do důchodu a jeho názory mají stále váhu.


Ekonomický růst v USA se ve druhém čtvrtletí prudce zpomalil na 2,6 procenta z tempa 5,6 procenta v prvním kvartále, především kvůli propadu staveb a prodeje nemovitostí k bydlení. Pro třetí čtvrtletí ekonomové čekají další oslabení na 2,2 procenta. Předběžné údaje o HDP za období červenec-září zveřejní vláda v pátek.


Řada analytiků se domnívá, že růst v posledním letošním čtvrtletí oživí, protože spotřebu podnítí pokles cen energií. "Jsou vidět první známky stabilizace," řekl o trhu bydlení Greenspan, dodal však, že útlum v tomto sektoru ještě úplně neskončil.


Podle Greenspana pokles prodeje nových domů zpomaluje a tempo výstavby je již výrazně pod tempem nákupů. Znamená to, že Američané začínají čerpat ze zásob neprodaných domů, což v budoucnu povede k obnovení výstavby. Dnešní statistické údaje shodou okolností ukázaly, že prodej nových domů v září nečekaně vzrostl druhý měsíc po sobě a zásoby domů na prodej klesly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist