Sazbu jednotné platby na plochu (SAPS) pro letošní rok, jak ji schválila EU i ministryně zemědělství Milena Vicenová, dosáhne letos výše 2517,80 koruny na hektar zemědělské půdy (88,886 eura na hektar). Pro loňský rok činila 2110,70 koruny na hektar, v roce 2004 dosáhla 1830,40 koruny na hektar.
O základní zemědělskou dotaci požádalo přes 21.186 zemědělských podniků a farmářů a vyplacena bude na 3,493 milionu hektarů půdy. Výplaty začnou od 1. prosince a celkově půjde o 8,9 miliardy korun, sdělilo ministerstvo zemědělství.
Přímé platby, které se vyplácejí v ČR ve formě dotace na plochu, činí letos 35 procent toho, co dostanou farmáři ve starých členských zemích EU. Stát může přidat každý rok dalších 30 procent, letos tedy až na 65 procent úrovně v někdejší evropské patnáctce.
S národním dorovnáním, které by letos mělo dosahovat téměř maximální hranice, tak farmáři dostanou zhruba 16,3 miliardy korun. Celkově mají podpory do zemědělství letos činit asi 33 miliard korun proti přibližně 30 miliardám loni.
Další peníze by měl přinést i nový fond
Přípravy na čerpání prostředků z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) nabírají na obrátkách. Česká republika získá z tohoto fondu během nadcházejících sedmi let o 300 milionů eur více, než ji původně Evropská komise přiznala. Z EAFRD půjde v letech 2007 až 2013 na rozvoj českého zemědělství a venkova 2,8 miliardy eur, včetně národního spolufinancování to bude 3,6 miliardy eur, tj. zhruba 102 miliardy korun.
Pro příští rok je v EAFRD připraveno 397 milionů eur, spolu s národní finanční spoluúčastí představuje celková suma 509 milionů eur (asi 13,1 miliardy korun). První žádosti o podpory bude možné podávat nejdříve v dubnu příštího roku.
Díky tomu, že Česká republika předala svůj Program rozvoje venkova na období 2007 až 2013 Evropské komisi k posouzení a odsouhlasení jako první z členských zemí, má být mezi prvními i ve schvalovacím procesu. Ten však ještě nezačal. Čekalo se na prováděcí předpis k nařízení Rady č. 1698/2005 k Plánu rozvoje venkova, který Evropská komise schválila 26. října 2006. Po jeho zveřejnění v Oficiálním věstníku EU, což se očekává nejpozději do konce listopadu, mohou začít technické konzultace k Národnímu strategickému plánu rozvoje venkova a k Programu rozvoje venkova. První dokument za Českou republiku Evropská komise oficiálně přijala 21. září, odkdy běží dvouměsíční termín pro technické konzultace. Národní strategický plán nepodléhá schválení komisí. Pro konečný souhlas s druhým dokumentem, kterým je Program rozvoje venkova, má Evropská komise šestiměsíční lhůtu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist