Za poklesem indexu spotřebitelských cen stály především ceny zemního plynu, pohonných hmot i potravin. Inflace společně v kombinaci se silnou korunou podle analytiků odsouvají další zvyšování sazeb Českou národní bankou až na počátek příštího roku. Ještě před několika týdny řada analytiků počítala v letošním roce ještě s jedním zvýšením úrokových sazeb.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v říjnu výrazně zpomalilo na 1,3 procenta ze zářijových 2,7 procenta. Jde tak o nejnižší hodnotu od května 2005. Proti září se ceny snížily o 0,5 procenta.
„Všeobecně se očekávalo, že říjnová inflace především z důvodu vysoké srovnávací základny, říjnovému snížení cen plynu a dalšímu poklesu cen u čerpacích stanic, ze zářijových hodnot výrazně zpomalí,“ upozornil Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank Inflace nakonec podle něj skončila i pod nejoptimističtějšími odhady, když meziměsíčně poklesla o 0,5 %. Meziroční míra inflace tak v říjnu dosáhla 1,3 %. „Takto nízko byla naposledy v květnu 2005,“ dodal.
"V kombinaci se silnou korunou můžeme zapomenout na letošní zvýšení úrokových sazeb, které se posunuje až na první čtvrtletí příštího roku," uvedl například analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
Inflace podle analytika ČSOB Petra Dufka překonala, v dobrém slova smyslu, očekávání centrální banky, která ve své ani ne měsíc staré prognóze čekala, že meziroční inflace zůstane nad hranicí 1,5 procenta. "Dnešní údaje proto hovoří ve prospěch zdrženlivosti s dalším zvyšování úrokových sazeb ČNB, stejně jako rekordně silná koruna, která neodpovídá pesimistickým očekáváním centrální banky, na nichž je založena inflační prognóza," dodal.
Pro další měsíce Dufek očekává růst inflace ze současného minima nad dvě procenta koncem letošního roku. "Nejistotu stále představuje vyšší zdanění cigaret, které sice proběhlo v dubnu, ale v cenách tabákových výrobků se stále díky vysokým zásobám neprojevilo," upozornil.
Vladimír Pikora z Next Finance upozorňuje, že současná inflace není nízká jen na domácí poměry, ale i na světové poměry. „Ukazuje se, že ČR má nyní poloviční tempo růstu cen než eurozóna, kam směřujeme. (měřeno harmonizovaným indexem spotřebitelských cen),“ řekl analytik. Kvůli tomu zpochybňuje uvažované snižování inflačního cíle, které nedávno avizovala ČNB. „již v minulosti se ukázalo, že strach z inflace je v ČNB přehnaně veliký. Cenou za tento strach pak bylo, že jsme platili bankám vyšší úroky, než bylo nutné,“ dodal.
Nejvýznamnější vliv na vývoj inflace měly podle Márie Fehérové z České spořitelny ceny plynu, které se meziměsíčně snížily o očekávaných 5,5 procenta. Ke zpomalení jejich meziroční dynamiky napomohla i vyšší srovnávací základna z loňska, kdy ceny plynu rostly. Inflace v říjnu tak podle ní dosáhla dna, a to i pro příští rok.
"Od prosince by se mělo do cen promítnout dubnové zvýšení spotřební dané na cigarety, od ledna 2007 opět vzrostou regulované ceny. Zdraží i potraviny kvůli horší sklizni," uvedla. Navíc Český statistický úřad podle svého předsedy změní od příštího roku strukturu spotřebitelského koše, což by mělo inflaci mírně rovněž zvýšit.
Letošní míra inflace by se měla podle Vejmělka pohybovat v průměru kolem 2,6 procenta. Průměrná inflace za celý loňský rok činila 1,9 procenta.
Pikora odhaduje, že průměrný růst spotřebitelských cen v prvním pololetí 2007 bude zhruba 2,4 procenta, a za celý rok 2,6 procenta. Bude však záležet na tom jak se bude měnit spotřebitelský koš, na kterém se míra inflace určuje – při výrazné změně koše bude inflace zřejmě vyšší,“ uzavřel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist