Prezident USA George Bush vystoupil před víkendovým summitem Rady pro hospodářskou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Hanoji, jemuž předsedá. Mj. uvedl, že „nedávno někteří (APEC) členové podpořili myšlenku dohody zóny volného obchodu v rámci celého regionu Asie a Tichomoří“. Zároveň prohlásil, že myšlenka volného obchodu v této oblasti si "zaslouží seriózní zvážení". Ministři APEC však dnes otázce volného obchodu velký význam pro nadcházející summit nepřisoudili. USA věří, že by vznik zóny volného obchodu pomohl globálním rozhovorů obchodníků.


"Pouze ambiciózní dohoda WTO může naplnit cíle hospodářského růstu a rozvoje, které si svět vytyčil. Chceme, aby země asijsko-tichomořského regionu napomohly k obnovení těchto životně důležitých jednání," uvedl v prohlášení Bílý dům na začátku Bushovy návštěvy v Singapuru. Bush odsud pojede na summit APEC do Vietnamu a pak na návštěvu Indonésie.


Summit APEC by se měl zaměřit na oživení katarského kola, které bylo v červenci odloženo na neurčito ve sporech o subvence a cla na zemědělské zboží. Schůzka nejvyšších činitelů 21 zemí na obou stranách Tichého oceánu by tak mohla přinést pokrok v otázce vytvoření zóny volného obchodu APEC.


Dvoudenní jednání ministrů zahraničí a obchodu APEC v Hanoji však myšlenku volného obchodu v oblasti podpořilo jen velmi vlažně. Z jejich dnešního závěrečného komuniké oproti návrhu vypadla věta, podle níž je volný obchod "dlouhodobým cílem". Ministři pouze "přivítali" návrh Podnikatelské poradní rady APEC, která v úterý vyzvala k zahájení rozhovorů o vytvoření zóny volného obchodu.


Kroky k vytvoření volného obchodu v celé APEC jsou velmi pomalé. Myšlenka vznikla na zasedání APEC v roce 1994 v indonéském Bogoru, dosud se však v tomto směru nic významnějšího neudělalo. Podle pozorovatelů se k ní neochotně staví Japonsko, Čína, Indonésie, Filipíny a Thajsko, podporují ji naopak USA, Kanada a Austrálie.