Zástupci Setuzy tvrdí, že vzhledem k rychlosti, s jakou okresní soud v Ústí nad Labem rozhodl, tak nemohl učinit řádně. "Podle našeho názoru došlo k intervenci u soudu a ten podle toho jednal. Z našeho pohledu soud nemohl rozhodnout řádně," řekl na tiskové konferenci Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva M.L. Moran, vlastníka Setuzy. Ve firmě převládá názor, že se rozhodovalo na politickou objednávku uvedl Český rozhlas 1 Radiožurnál.
Ministerstvo zemědělství, které exekuci ve vládě navrhlo, podle mluvčí Táni Králové jakákoli nařčení o ovlivňování soudu odmítá. "Nejedná se o standardní postup, ale nejedná se také o standardní případ. Není divu, že v okamžiku, kdy hrozí nebezpečí z prodlení a v sázce jsou obrovské hodnoty, postupuje soud i soudní exekutor rychle a se zvýšenou pozorností," řeklk případu Setuzy mluvčí Exekutorské komory Pavel Kočiš.
Exekuci navrhl stát, který drží vůči Setuze zhruba čtyřmiliardovou pohledávku.Její řešení formou exekuce schválila minulou středu vláda a návrh byl podán soudu, který rozhodl ještě ten den. Večer byli již exekutoři ve firmě. O platnost pohledávky se vedou soudní spory. Šmejkal v této souvislosti uvedl, že sám stát připustil pochyby o platnosti pohledávky. Když byl v létě zrušen tendr na její prodej, tehdejší ministr zemědělství Jan Mládek mezi důvody uvedl nevyřešený problém, zda by prodej nebyl riskantní vzhledem k právním vadám, které pohledávka možná obsahuje.
Setuza se podle svých zástupců rozhodla bránit všemi dostupnými právními prostředky. Zpochybnění nezávislosti soudu je prvním z nich. Pokud by nadřízený krajský soud vyhověl námitce podjatosti, převzal by případ jiný soud či soudce. v ttu chvíli by pak vedení firmy podalo návrh na zastavení exekuce a existují prý i další možnosti.
Předseda představenstva M.L. Moran Václav Novák zaroveň popřel, že by v Setuze měl ještě nějaký vliv Tomáš Pitr, který byl spojován s bývalými majiteli. "Pan Pitr ani lidé s ním spojovaní nemají v Setuze vliv ani nároky spojené s výkonnou mocí," prohlásil Novák.
Její vlastníci nevyloučili ani mezinárodní arbitráž, neboť právě Novák má kanadské občanství. "Je celá řada možností, které nemáme rozpracované do detailu. Považovali jsme za vhodné poukázat na to, že Václav Novák je kanadský občan a utrácí peníze v této republice," komentoval Novák možnosti případné arbitráže. Podle Šmejkala však cílem není vést spor se státem, ale nalézt smírčí řešení celého případu.
O zřejmě politické intervenci za vyhlášení exekuce svědčí podle Setuzy i to, že předsedkyně soudu Marie Studničná uvedla v médiích, že při rozhodování hrálo roli i bezpečnostní riziko. "Otázka bezpečnostního rizika přitom vůbec nebyla součástí návrhu na prohlášení exekuce," uvedla firma.
Údajné bezpečnostní riziko Šmejkal zpochybnil. "Setuza nevyrábí žádné zbraně, Setuza nevyrábí žádné střelivo, žádné výbušné látky ani základní nějakou surovinu nebo výrobek, který má strategický význam pro českou republiku," řekl Šmejkal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist