Spread je mezi obchodníky notoricky známým pojmem, který označuje rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem. Při obchodování s futures na komoditních trzích má ale tento pojem svůj specifický význam.


Co jsou spready?
Důvodem vzniku a zároveň hlavním smyslem existence a fungování obchodů s futures na trzích s komoditami bylo a je zajištění výrobců a zpracovatelů před nepříjemnými cenovými výkyvy. Takové výkyvy jsou ovšem, pomineme-li sezónnost, jen velmi těžko předvídatelné. A to především díky stále méně stabilní mezinárodní politické situaci a například vlivem těžko odhadnutelných klimatických jevů. Z těchto důvodů se obchodování s futures na komodity stává stále rizikovější.


Takové riziko lze však velmi snadno omezit. Jednoduché řešení se nabízí v podobě obchodování s futures spready. Zatímco při klasických futures se obchodník snaží vydělat přímo na změně ceny dané komodity, u spreadu jde o rozdíl mezi cenami dvou podkladových futures, ať už na stejnou nebo jinou komoditu, na stejném nebo jiném trhu.


Trader (obchodník) obchodující spready zadá v jeden okamžik příkaz ke koupi (long pozice, dlouhá pozice) a zároveň k prodeji (short pozice, krátká pozice) dvou různých futures. Takže zadá například příkaz k nákupu červencové pšenice a zároveň k prodeji březnové pšenice. Poté sleduje vývoj obou podkladových futures. To, co chce obchodník vidět je rostoucí rozdíl v jejich kurzech.
Ve skutečnosti však nemusí sledovat oba deriváty. Vývoj kontroluje přímo na grafu daného spreadu, který, aby byl ziskový, musí vždy růst.


Výhody obchodování spreadů
Riziko
Nespornou výhodou spreadů oproti futures derivátům je snížení rizika. Obchodujete-li futures, musíte odhadnout vývoj ceny daného zboží. Správně určit směr vývoje cen může být problematické. Obzvláště u komodit, kde často dochází k různým druhů hysterií, je to často i otázkou štěstí.


U spreadů problémy tohoto druhu odpadají. Obchodníka nezajímá primárně směr vývoje, ale strmost křivky. Navíc je zde více okolností, za kterých trader vydělává. Jak již bylo řečeno, u spreadů jde o rozdíl mezi kurzem dvou podkladových futures. Takže investor vyhrává, pokud jeden roste strměji než druhý, nebo klesá strměji než druhý. Zisk nastane, i pokud se jeden pohybuje do strany a druhý trenduje.


Zkusme si tento fakt přiblížit na příkladu futures na sojové boby. Otevřeme-li dlouhou pozici na leden a zároveň krátkou na říjen, bude spread vydělávat pokud lednový kontrakt klesne pomaleji než říjnový. Zisk však přinese i situace, kdy lednový kontrakt roste strměji než říjnový.


Z grafu kteréhohokoli spreadu je také snadno vypozorovatelná trendovost, která usnadňuje vstup do pozice (viz graf níže). Porovnáme-li pak grafy spreadů se stejnými podkladovými futures za několik let zpět, můžeme si všimnout jednoznačné sezónnosti.


Vývoj spreadu sojových bobů

vyvoj_futures_spreadu.jpg


Poplatky
Obchodování spreadů umožňuje také efektivnější využití peněz, a to díky existenci tzv. spreadů s redukovaným marginem (záloha na obchod). Burzovní poplatky při dodržení burzou předepsaného poměru mezi kontrakty ve spreadu často dosahují jen pětinu výše poplatku za samotné futures. To nabízí možnost efektivněji rozložit pozice do několika obchodů najednou. Předepsaného poměru se nemusí bát ani drobní tradeři, v nabídce lze velmi často najít i nejjednodušší poměr 1:1.


Úspora času
Obchodovat spready neznamená sedět před počítačem a netrpělivě pozorovat vývoj křivky na pětiminutovém grafu. K dispozici jsou totiž data až po uzavření trhu. Podle zvolené strategie lze zadat příkazy buď těsně před závěrem a nebo jednoduše po konci obchodování s tím, že burza garantuje jejich vyplnění druhý den ráno na otevíracích hodnotách. Sledování hodnoty podkladových futures během dne nemá význam. Obchodníkovi to navíc může uškodit, pokud by zbrkle reagoval na nepříznivý vývoj, který může díky nižší likviditě trhu nastat i několikrát denně. Vždy je však potřeba mít na paměti, že nejvíce příkazů se zadává až v posledních pěti minutách obchodování nebo přes noc.


Jaký to má háček ?
Dosud jsme si uvedli jen samé výhody. Tak jako snad vše mají i spready svá úskalí. Pravdou ovšem je, že výhody jednoznačně převažují.
Jedním z úskalí je likvidita. Spready sice nevyžadují vysokou likviditu, což je jejich výhodou, ale přítomnost obchodníků je bezpodmínečně nutná. Trh sice vyplnění příkazů garantuje, ale ocitnout se v pozici, kdy jste na trhu jen vy a burza, je velmi nepříjemné. První věc, kterou je tedy potřeba si pohlídat, je objem obchodování.


Dalším úskalím se u některých traderů může stát disciplína. U spreadů neexistují žádné stop-lossy. Ty musí mít každý nastaveny ve své hlavě a co je důležitější, je třeba je dodržovat. Jak již bylo zmíněno, spready mají tendenci trendovat, a proto se při nepříznivém vývoji rozhodně nevyplatí na nic čekat.


Futures spready nejsou nijak obzvlášť známé, i když jejich obliba jednoznačně roste. Proto se může stát, že ani někteří brokeři tuto službu z nejrůznějších důvodů nenabízí. Vyhnout se tomuto problému znamená zadávat příkaz k nákupu spreadu jako dva oddělené příkazy na nákup a prodej jednotlivých futures. Další možností je výměna brokera.


Autor: student VŠE

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist