Výjimku tvoří pouze případy, kdy si jednotlivec sám tyto výrobky koupí, doveze si je do své země a má je pro svou osobní spotřebu, informovala agentura AP.


Rozhodnutí znamená tvrdou ránu především pro internetové firmy. Většina z nich doufala, že alkohol a cigarety začnou prodávat ve všech 25 zemích EU. Soud podpořil rozhodnutí Evropské komise z roku 1992, kde je také stanovena podmínka, že od daně je osvobozen pouze alkohol osobně zakoupený a dovezený pro osobní spotřebu kupujícího.


Případ se dostal k soudu na základě stížnosti holandského milovníka vína B.F. Joustry. Verdikt tedy pro něj znamená prohru. Joustra si stěžoval, že když přátelům koupí ve Francii víno a objedná si jeho převoz do Nizozemska, musí tam zaplatit daň. Postup úřadů považoval za nezákonný, a proto se obrátil na soud.


Joustra podle soudu nemůže takto dovezené víno bezcelně předat dál, byť by bylo pro osobní spotřebu a on neměl ani žádný zisk. Nikdo z jeho přátel ale neobdržel víc než 90 litrů vína na osobu, což je v rámci limitu, který unie pro účely zdanění považuje za objem pro osobní spotřebu.


Dnešní verdikt by měl být úlevou pro část zemí EU, které se obávaly o příjmy do rozpočtu. Soud přitom vynesl rozhodnutí, které nebere v úvahu názor jeho poradce. Ten doporučoval, aby si lidé mohli v jiné členské zemi EU koupit alkohol, nechat si ho poslat domů a zaplatit daň pouze v té zemi, kde ho nakoupili.


Zprávu hned přivítalo britské ministerstvo financí, které ze spotřební daně na alkohol a tabák ročně vybere asi 16 miliard liber (asi 662 miliard Kč). Pokud by soud rozhodl jinak, státní pokladně by tedy hrozil úbytek příjmů. "Toto jasné vítězství vlády je i vítězstvím zdravého rozumu," uvedl zdroj z ministerstva na dotaz agentury Reuters.


Britové platí při nákupu alkoholu a cigaret jedny z nejvyšších daní v Evropě a pokud by mohli tento artikl dovážet z kontinentální Evropy, mohli by ušetřit nemalé částky. V Británii jsou už dávno velmi rozšířené vyjížďky trajektem na kontinent právě za účelem nákupu levnějšího alkoholu. Pokud by si Britové mohli alkohol a cigarety bezcelně kupovat přes internet, vysokým ztrátám by se zřejmě nevyhnuli britští maloobchodní prodejci.


Vysoké daně z alkoholu a cigaret platí také v severských zemích, hlavně v Dánsku a Finsku, ale i ve Švédsku. Lidé v těchto zemích mají rovněž ve zvyku jezdit si pro levný alkohol do ciziny. Takzvané "booze cruises", tedy výpravy za levným alkoholem, tak mohou k radosti mnoha Britů pokračovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist