Téměř každý podnikatel již v dnešní době ví, že je v mnohých ohledech výhodné realizovat své podnikání ze zahraničí, či pouze podpořit stávající podnikání zahraniční optimalizační strukturou. O dynamicky rostoucí problematiku offshore podnikání a mezinárodního daňového plánování je v současné době opravdu velký zájem, na druhou stranu však podnikatelům a manažerům společností často zcela chybějí potřebné a konkrétní informace. Rozhodli jsme se proto připravit aktuální seriál článků, který nejen s maximální odborností vysvětlí důležité mechanismy fungování, ale i odpoví na mnoho přirozených otázek, které napadnou každého, kdo např. uvažuje o založení offshore společnosti nebo hledá moderní způsoby, jak zefektivnit svoje podnikání.


Velice stručně připomeňme základní terminologii, která je nutná k pochopení dalšího textu a navazujících dílů našeho seriálu.
Offshore podnikání je "podnikání uskutečňované v jedné zemi a týkající se podnikatelů či majetku v zemi jiné, přičemž úřady v prvně zmíněné zemi na toto podnikání z různých důvodů neuvalují daňovou povinnost ani jej jinak nezatěžují." Zjednodušeně jde tedy o podnikání prostřednictvím od daně osvobozené nebo jinak zvýhodněné zahraniční společnosti.


Základní motivy offshore podnikání:
1) daňová optimalizace
2) využití výhod odlišného právního prostředí
3) ochrana majetku
4) vyhnutí se místní regulaci některých podnikatelských aktivit


Původ slova offshore
Slovo vzniklo podle společností zakládaných v daňových rájích, tedy někde na ostrovech nedaleko pobřeží ve smyslu anglického "off shore". Toto označení je historicky zažité, neboť řada ostrovních států nejčastěji poblíž Velké Británie a USA už před mnoha lety nabízela zahraničním investorům mnohé daňové úlevy s cílem přilákat zahraniční kapitál.


Mezinárodní daňové plánování
Tento pojem často splývá s pojmem offshore podnikání. Jazykový purista by asi trval na formulaci, že mezinárodní daňové plánování znamená pouze daňovou optimalizaci, tedy první bod v motivech offshore podnikání. Nicméně offshore podnikání není nadřazený pojem, neboť mezinárodní daňové plánování zahrnuje i využívání tzv. "onshore společností", tedy kontinentálních společností, které využívají daňových výhod svých režimů (např. mnoho států EU či USA). Pojmy offshore podnikání a mezinárodní daňové plánování je tedy nutné chápat jako podobné pojmy, které se částečně liší, splývají a překrývají se.


Je mezinárodní daňové plánování legální?
Tato otázka již dávno není akuálním problémem a už dlouhá léta se ví, že odpověď zní "ano". Mezinárodní daňové plánování a offshore podnikání je při dodržení zákonných mantinelů zcela legální činností a velice zajímavou oblastí daňového práva. To potvrzují i stále rostoucí čísla založených společností vhodných pro mezinárodní daňové plánování. Uveďme pro zajímavost několik nejvyužívanějších jurisdikcí:


Země Počet nově založených
společností za rok 2005
Celkový počet
registrovaných společností
Bahamy 6.703 43.688
Britské Panenské ostrovy 58.184 684.984
Kaymanské ostrovy cca 10.000 cca 78.000
Kypr 14.494 137.659
Panama 39.976 425.503
Západní Samoa 4.500 23.600
Seychely 7.097 24.924



Mýtus o nelegálnosti tohoto zajímavého podnikatelského odvětví má však samozřejmě reálné základy. Charakter a zákonnost podnikání totiž vždy závisí pouze na podnikateli. Podvádět je možné i při podnikání s českou s.r.o nebo a.s., ale motiv velké vzdálenosti a složité dostupnosti informací pochopitelně v minulosti přilákal mnoho podvodníků pro nezákonné machinace s offshore společnostmi. Tyto zmedializované kauzy, které přitom zaujímají na celkovém objemu offshore podnikání zcela zanedbatelných pár promile, pak neprávem vrhly v očích veřejnosti stín na mezinárodní daňové plánování jako celek.


Využití zahraničních společností
Vylučme tedy z našich úvah motivy podvodníků a pojďme si představit, jakým způsobem může využít offshore podnikání a mezinárodní daňové plánování poctivý podnikatel. Možností zapojení zahraničních společností nejen za účelem minimalizace daňových povinností existuje celá řada. Výběr vhodné varianty záleží vždy na specifických podmínkách podnikání a požadavcích klienta. Lze využít velice jednoduché struktury, obsahující pouze jednu zahraniční společnost, až po vytváření složitých mezipodnikových vztahů, operujících s drobnými rozdíly v jednotlivých daňových zákonech. Příkladem jednoduchého řešení je zapojení společnosti, založené ve vhodném státě, která se bude zabývat poskytováním některých poradenských služeb či vyhledáváním zahraničních obchodních partnerů. Mezi složitější řešení patří například vytvoření struktury na převod dividend. Mezinárodní daňové plánování lze aplikovat ve všech oblastech podnikání. Nejčastěji se setkáváme s daňovou optimalizací při zahraničním obchodu, poskytování poradenských služeb, poskytování licencí, financování a úvěrování.Těmito možnostmi se budeme podrobněji zabývat v dalších dílech seriálu.


Na závěr úvodního pojednání uveďme jednu poměrně žádanou informaci. Mezinárodní daňové plánování a využití zahraničních společností pro podnikání rozhodně není výsadou velkých korporací. Jednodušších optimalizačních struktur může efektivně využívat každý podnikatel, jehož zisk před zdaněním dosáhne zhruba milionu korun. Náklady na existenci zahraniční společnosti se totiž pohybují již od pár desítek tisíc korun ročně.


Autor: skupina společností Akont, leader na trhu mezinárodního daňového poradenství
(Příští středu si můžete přečíst článek na téma mezinárodní obchod.)


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist