Podle premiéra Topolánka si ovšem ČR ponechá možnost přijmout ochranná opatření v případě, že by byl pracovní trh ohrožen.
Bulharsko a Rumunsko rozšíří evropskou pětadvacítku v lednu 2007. Vstřícný krok vůči novým členům učiní i Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Polsko a Slovensko. Naopak omezení přístupu na svůj pracovní trh pro Bulhary a Rumuny hodlají zavést Dánsko, Irsko, Lucembursko, Španělsko a Británie. Ve zbývajících zemích rozhodnutí ještě nepadlo.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) míní, že pokud by Česko bránilo Bulharům a Rumunům v přístupu na trh práce, výrazně by tím oslabilo svou vyjednávací pozici ve svém jednání o přístupu na ty evropské trhy, které zůstávají Čechům po vstupu do EU uzavřeny.
Přechodná období se nevztahují na živnostníky a podnikatele či na vysílané zaměstnance. Podle zkušeností ze starých členských států mnozí lidé legalizují své zaměstnání právě fiktivní živností. Například v Německu se mezi cizinci rozšířily takzvané Ich-AG (akciová společnost Já), tedy firmy jednotlivců. Podle ministerstva práce tak přechodná období mohou nahrávat i práci na černo a tzv. švarcsystému.
Podle předpokladů českých úřadů by bulharští a rumunští občané trh práce ohrozit neměli. Ministerská zpráva uvádí, že migrace z Bulharska do Česka je poměrně malá a počty příchozích výrazně nerostou. Ani projekt k přilákání zahraničních odborníků, díky němuž mohou Bulhaři a lidé z dalších států získat v ČR povolení k trvalému pobytu už za dva a půl roku, situaci nezměnil.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist