Ceny ropy na světových trzích se začaly opět zvyšovat, přestože část kartelu OPEC tvrdí, že ropy je na trhu nadbytek. Větší vliv ale měly informace, že kartel se chystá k dalšímu snížení produkce, a to už na své příští schůzce za dva týdny.
Barel severomořské ropy Brent v pátek večer zdražil až na 64,80 USD. Podobně americká lehká ropa West Texas Intermediate vystoupila nad 63 dolarů.
Trh momentálně ovlivňují především vývoj zásob v USA a počasí na severní polokouli. Podle amerického ministerstva energetiky bylo na konci minulého týdne v amerických zásobnících 340,8 milionu barelů. To je proti předchozímu týdnu pokles asi o 300.000 barelů a je to i větší úbytek, než s jakým počítali analytici.
„Růst ceny z posledních několika dnů je zjevně přehnaný. Nemá objektivní opodstatnění. Pravděpodobně je způsobován spekulanty. Cena by se měla vrátit k 60 USD za barel,“ míní analytik České spořitelny Ĺuboš Mokráš.
O nutnosti výrazněji snížit těžbu začala hovořit Venezuela a stejná slova zazněla i z úst prezidenta kartelu OPEC. K dalšímu omezení těžby se přiklání i Saúdská Arábie, podle které je cena náchylná k dalšímu poklesu kvůli vysoký zásobám v amerických skladech.
Prezident kartelu OPEC Edmund Daukoru řekl, že OPEC na své příští schůzce zřejmě rozhodne o dalším omezení produkce. Snížení těžby by podle něj mohlo činit minimálně 500.000 barelů denně, o přesném omezení ale rozhodnou až delegáti schůzky. Ta se bude konat 14. prosince v nigerijské metropoli Abuja.
OPEC už delší dobu upozorňuje, že prudký pokles cen ropy není dobrým signálem. Zatímco v polovině července se cena americké ropy dostala nad 78 dolarů, což byl rekord, už koncem září stála méně než 60 dolarů. Členové kartelu mají obavy, že pokud se cena ropy ještě sníží, kartel by mohl mít problémy s rentabilitou plánovaných projektů.
Počasí a vývoj zásob v USA budou ovlivňovat ceny ropy i v následujícím měsíci. Pokud by pokračovalo teplotně nadprůměrné počasí a pokud by trh nevěřil schopnosti kartelu OPEC reálně omezit těžební kvóty, dostala by se cena pod tlak. Důležitým mezníkem bude 14. prosinec, míní Mokráš. „Zásoby budou sezónně klesat (především u topné nafty), což občas potlačí cenu nahoru,“ dodal.
Prudký růst ceny může nastat v případě, pokud by se komplikovala situace v geopoliticky citlivých oblastech a hrozilo narušení dodávek, případně pokud by k narušení dodávek skutečně došlo. „Celkově čekáme kolísání ceny zhruba na současné úrovni s rizikem prudkých skoků směrem nahoru,“ varuje analytik.
Základním faktorem určujícím vývoj ceny ropy v dlouhodobějším horizontu šesti měsíců bude rozsah zpomalení světové ekonomiky. Současná očekávání se pohybují od optimistických, mezi které patří převážná většina oficiálních odhadů, až po katastrofická, která počítají s celosvětovou recesí. Analytici ČS předpokládají zpomalení růstu, ale pouze relativně mírné. Poptávka po ropě by tedy měla nadále růst, ale pomalejším tempem než v předchozích letech. Naplnění tohoto scénáře by pak podle nich znamenalo kolísání ceny v okolí 60 USD za barel s tendencí k občasným růstovým epizodám vyvolaným zhoršením situace v krizových oblastech. Směrem k poklesu by měl prostor omezovat OPEC, pokud by však selhal a nedokázal omezit v případě potřeby produkci, došlo by k dočasnému a prudkému poklesu ceny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist