Ministr financí Vlastimil Tlustý chce zjednodušit zákon o dani z příjmu. Cílem je snížit prostor pro daňové úniky a odstranit progresivitu ve zdanění, kdy se sazba daně odvíjí od výše příjmu. "Je to rovněž příprava na rovnou daň, koncept s tím počítal," řekl Tlustý na dnešní tiskové konferenci. Konkrétní výši daně ale nesdělil.

Věcný záměr zákona je již podle něj hotov a v krátké době jej bude možno předložit do Poslanecké sněmovny v paragrafovaném znění. Politické střety nad návrhem zákona ministr neočekává.

Se změnou zákona o dani z příjmu podle Tlustého souvisí i snaha MF sloučit výběr daní a sociálního a zdravotního pojištění. Návrh předloží úřad tento týden vládě. Vedle toho by měly vzniknout pro každého občana a podnik speciální účty, což by mělo zpřehlednit a zjednodušit celý systém.

V praxi by to znamenalo, že kompetence k výběru sociálního a zdravotního pojistného by byly z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotních pojišťoven převedeny na daňovou a celní správu. Materiál, který k tomu ministerstvo zpracovalo, navrhuje vypracovat plán postupu sloučení, který by zvolil nejefektivnější úpravu v oblasti výběru veřejných příjmů a organizaci institucí, které mají výběr těchto příjmů na starosti.

Plán sloučení vychází ze skutečnosti, že každá instituce pověřená výběrem veřejných příjmů má některé funkce, které jsou společné všem z nich. Změna by přinesla snížení administrativy i u plátců daní a pojistného, protože by pro ně v praxi znamenala nutnost kontaktu pouze s jediným úřadem.

Jako první krok je navrhováno sloučení orgánů daňové a celní správy, které působí v rámci Ministerstva financí. Druhým krokem by pak bylo sloučení výběru daní a pojistného na veřejnoprávní pojištění. V praxi by to znamenalo převedení kompetencí k výběru pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a k výběru zdravotního pojistného (souhrnně je užíván pojem veřejnoprávní pojištění) na nově vzniklou soustavu orgánů. ČSSZ by při tom zůstala nadále zachována, výběr pojistného tvoří pouze menší část její agendy.

Letošní schodek přesáhne 100 miliard

Deficit státního rozpočtu v letošním roce podle Tlustého mírně přesáhne 100 miliard korun. Rozpočet na příští rok zřejmě skončí rovněž vyšším než plánovaným schodkem, a to až o 6,4 miliardy korun, pokud poslanci schválí své pozměňovací návrhy. V letošním roce MF původně plánovalo schodek rozpočtu 74,4 miliardy korun a na příští rok počítá s 91,3 miliardy korun.

Poslanci při druhém čtení rozpočtu navrhli podle Tlustého změny, které mohou zvýšit deficit o 6,4 miliardy korun. Přesunuli peníze na různé regionální projekty, a to z podpory stavebního spoření, systému důchodů, zdravotního pojištění a financování státního dluhu.

"Tyto čtyři návrhy nemohu podpořit, protože činí rozpočet nepravdivým. Pokud návrhy projdou, bude muset další vláda předložit návrh na změnu státního rozpočtu," uvedl Tlustý.

Ministr rovněž potvrdil, že plánovaný deficit státního rozpočtu na příští rok vychází z předpokladu prodeje části akcií společnosti ČEZ do výše 31 miliard korun. "Pokud k prodeji nedojde, bude deficit ve skutečnosti vyšší," uvedl. Podle Tlustého není zatím rozhodnuto o způsobu prodeje, ale o samotném prodeji až sedmi procent akcií ČR již vláda rozhodla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist