Dosažení nového rekordu tak často vyvolává debatu o tom, kam až se kurz skutečně dostal. Na problémy s určením přesného kurzu koruny se ČTK zeptala analytiků.

"My s tím máme také někdy u některých klientů problém, protože někdo to chce mít jak s cenou chleba, která je jasná," řekl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Někdo uvádí kurz nákupní, někdo prodejní, někdo jejich střed. "My vždy uvádíme tzv. kurz bid (nákup), který je silnější než tzv. kurz ask (prodej)," uvedl Pikora. "Neznamená to ovšem, že by to byl kurz 'horší', tedy méně nebo více 'důvěryhodný'," dodal.

Problém je navíc v tom, že devizový trh není regulován jako centralizovaná burza, uvedl Tomáš Vlk z Patria Finance. Obchoduje se přes elektronické sítě, do nichž se zapojují banky nebo obchodníci prakticky po celém světě, uvedl. "Je proto těžko určit, na kterém přesně kurzu proběhl ten poslední obchod na trhu, který byl rekordní," dodal.

Vyvstává tedy otázka, zda brát pouze kótace, tedy kurzy zadané do obchodního systému, či přímo uskutečněné obchody. Podle Markéty Šichtařové z Next Finance se za aktuální kurz považují aktuální kótace dealerů v některém obchodním systému, tedy nejčastěji Reuters či Bloomberg. "Ovšem nikde není zaručeno, že za hodnoty, které dealeři kótují, také skutečně probíhají obchody. Příslušnou kótaci totiž nemusí protistrana přijmout," uvedla.

"My se přikláníme k názoru, že správnější je uvádět skutečně zrealizovaný obchod," řekl k tomu analytik Komerční banky Jan Vejmělek.V noci na dnešek koruna posílila na nový rekord k euru, který stanovila na 27,63 Kč/EUR.

Další problémy vznikají při určování maxima u kurzu koruny k dolaru. Česká měna se totiž proti dolaru na mezibankovním trhu přímo neobchoduje. Kurz Kč/USD se tedy určuje na základě pohybu kurzů USD/EUR a Kč/EUR. "Zde nemáme informace o přímo realizovaných Kč/USD obchodech, takže při komentářích bereme v úvahu kotace Kč/USD bid," uvedl Vejmělek.