Akciové trhy ve Spojených státech letos rostly a jejich hlavní indexy uzavřely rok přes mírný páteční pokles se ziskem. Index Dow Jones, který zahrnuje třicítku nejsilnějších titulů na Wall Street, je navíc blízko historického maxima. Na devizovém trhu si letos připsal výrazný zisk kurz eura.

Dow Jones za celý rok stoupl o 16,3 procenta na 12.463,15 bodu, přestože během pátku o 38,37 bodu přišel. Index technologického trhu Nasdaq uzavřel letošní rok se ziskem 9,5 procenta na 2415,29 bodu, i když ho páteční pokles akcií některých softwarových firem připravil o 10,28 bodu.

Z jednotlivých odvětví si v uplynulém roce vedly nejlépe telekomunikace. Tento vývoj si v pátek nenechaly zkazit a završily rok ve stoupající fázi díky zprávě, že se skupina soukromých investorů zajímá o koupi společnosti Alltel.

Akcie pátého největšího telekomu v USA šly poté výrazně nahoru. Páteční ztráty na trhu technologických titulů pomohla zmírnit i počítačová Apple Computer.
Někteří investoři prodávali v pátek akcie proto, že je nechtěli držet přes prodloužený víkend. Obchodování s akciemi se v USA na čtyři dny zastavilo a obnoví se až ve středu. V pondělí je Nový rok a v úterý se budou Spojené státy ještě loučit se zesnulým bývalým prezidentem Geraldem Fordem.

Za celý uplynulý týden si DJI připsal přibližně jedno procento a Nasdaq 0,6 procenta. "Vypadá to ale, jako by se trh s letošním rokem loučil se skuhráním a ne s jásotem, i když ho zavírá téměř na maximu," uvedl jeden z obchodníků. Podle něj bude důležitější vývoj na konci příštího týdne, kdy se investoři vrátí po novoročních svátcích zpět na trh.

Kurz eura vzrostl na nové maximum vůči japonskému jenu a dolar k euru klesl za očekávání, že Evropská centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Dolar klesal také kvůli prodlouženému víkendu; vůči koši šesti významných měn se v pátek snížil třetí den za sebou.

Euro za celý rok stouplo vůči jenu o 12 procent, což byl jeho nejvyšší
meziroční nárůst proti japonské měně od zavedení v roce 1999. V systému obchodování EBS se kurz eura zvýšil v jednu chvíli až na 157,19 JPY, jeho odpolední zisk byl pak 0,5 procenta na kurzu 157,04 JPY.

K dolaru se kurz eura zvýšil o 0,4 procenta na 1,3196 USD a za celý rok posílil o 11,4 procenta. Vůči jenu dolar za pátek stoupl o 0,1 procenta na 119 jenů a jeho celoroční zisk byl přibližně jedno procento. Vůči koši šesti světových měn klesl dolar za celý rok o 8,2 procenta. Byl to jeho nejhorší rok od roku 2003, kdy se snížil o 14,7 procenta, napsala agentura Reuters.