Jednou z oblastí, jež nabízejí široké možnosti mezinárodní daňové optimalizace, je obchod s pohledávkami. Standardní situace bez zapojení mezinárodního prvku vypadá obvykle tak, že český subjekt, zabývající se odkupem pohledávek a prováděním zápočtů, dosahuje z této činnosti v ČR zisk a tento zisk v ČR také zdaňuje. Přitom stačí lehké zamyšlení nad věcí a dostatečná informovanost, aby se celá struktura účinně optimalizovala. Obchodovat s pohledávkami může na českém trhu bez problémů i zahraniční společnost. Jediné omezení spočívá v následujcím výkladu českých daňových zákonů:


1) V případě inkasa pohledávky nabyté postoupením bude zahraniční společnosti sražena 1% zajišťovací daň z inkasa pohledávek. (podle § 38e zákona o daních z příjmu). Tuto daň srazí a odvede český rezident, který pohledávku splácí (dlužník).
2) Pokud může zahraniční společnost využít smluv o zamezení dvojího zdanění, nebude na základě platné mezinárodní dohody tato zajišťovací daň sražena.


Dalším důležitým faktorem je vhodný výběr jurisdikce pro umístění zahraniční společnosti z hlediska korporátní daně z příjmu. Mezinárodním daňovým plánováním je možné zajistit zdanění zisku z obchodu s pohledávkami zhruba na úrovni 1 %. V praxi se pak využívají především 2 varianty. V prvé řadě jde o americkou společnost, jejíž daň z příjmu je za určitých podmínek nulová, ale v případě inkasa pohledávek v ČR dochází ke sražení zmíněné 1% zajišťovací daně. Druhou variantou je společnost rezidentní ve Velké Británii, která je daněna v Británii na úrovni 1,5 % ze svých příjmů, ale díky mezinárodní dohodě o zamezení dvojímu zdanění nedochází v ČR ke sražení 1% daně z inkasa pohledávek nabytých postoupením.
Výhodou těchto dvou variant obchodu s pohledávkami je také vysoká image těchto zahraničních společností, která má často pozitivní vliv na platební morálku dlužníka.


Pro lepší srozumitelnost doložíme výsledky jednotlivých variant obchodu s pohledávkami na praktickém příkladu. Obecné schéma obchodu s pohledávkami vypadá vždy následovně:

offshore_pohledavky.jpg


Obchodník s pohledávkami vždy nakoupí pohledávky od věřitelů, část zinkasuje a část prodá dále. Za příslušnou "společnost - obchodník s pohledávkami" budeme postupně dosazovat českou, americkou a britskou společnost. Předpokládejme následující zadání:
Společnost (obchodník s pohledávkami) nakoupila pohledávky za 10 mil. Kč. Polovinu prodala a inkasovala 8 mil. Kč (tzn. zisk 3 mil. Kč) a polovinu se jí podařilo vymoci a inkasovala 9 mil. Kč (zisk 4 mil Kč).


Pokud bude obchodníkem česká společnost, vykáže následující výsledek:
Výnosy............................17mil. Kč.
Daňově uznatelné náklady..... 10mil. Kč.
Základ daně.........................7mil. Kč.
Daň............................ 1,68 mil. Kč. (7mil * 0,24).


V případě britské společnosti budou výnosy daněny v Británii následovně:
Výnosy.............................17mil. Kč.
Daňově uznatelné náklady..... .10mil. Kč.
Základ daně..........................7mil. Kč.
Daň............................ 0,105 mil. Kč. (7mil * 0,015).
Pozn. Zajišťovací daň v ČR se neaplikuje vzhledem k dohodě o zamezení dvojího zdanění.


Americká společnost musí rozlišit zisky z prodeje pohledávek a inkasa pohledávek:
Prodej pohledávek:
Zisk..................................3mil. Kč. (Výnosy 8mil, náklady 5mil.)
Daň ze zisku v USA..................0,-
Inkaso českých pohledávek nabytých postoupením:
Výnosy............................ 9 mil. Kč.
Náklady........................... 5 mil. Kč.
Daň ze zisku v USA..................0,-
Zajištovací daň v ČR........ 0,090 mil. Kč
Celková zaplacená daň..... 0,090 mil. Kč


Ze tří výše uvedených variant vyplývá významná výhoda podnikatelů využívajících anglickou nebo americkou společnost. Zatímco v případě podnikání přes českou společnost zaplatí vlastníci společnosti v součtu skoro 1,7 milionu Kč na daních, v případě optimalizované zahraniční varianty lze dosáhnout významně nižšího celkového zdanění.
Zhodnocení, kterou z uvedených dvou zahraničních variant využít, není jednoduché a závisí na preferencích podnikatele. Britská varianta je výhodnější v případě vyššího objemu inkasa pohledávek, americká společnost naopak tehdy, pokud je většina pohledávek dále prodávána. Dalším faktorem výběru je pochopitelně cena a administrativní povinnosti společností.


Autor: skupina společností Akont, leader na trhu mezinárodního daňového poradenství
(Příští středu si můžete přečíst článek na téma 
holdingové společnosti.)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist