Ceny ropy zastavily pokles, v němž se v prvním lednovém týdnu propadly o téměř devět procent. Během pátku sice ropa sklouzla až pod 55 dolarů za barel, později však oživila díky nečekaně příznivým údajům z amerického trhu práce.


Ropný trh je od konce minulého roku pod tlakem nezvykle teplého počasí na severovýchodě Spojených států, kde se spotřebovává nejvíce topného oleje na světě. Meteorologové nepředpokládají, že by se teploty v nejbližších dnech výrazněji snížily. Teplo je v těchto dnech také v Evropě. Čtvrteční statistika ukázala, že minulý týden se v USA výrazně zvýšily zásoby topného oleje a benzinu.
Další příčinou cenového propadu byla novoroční absence nových investic na celém trhu komodit, odkud se začínají investoři po několikaletém boomu stahovat. Začátkem roku výrazně klesaly ceny mědi i dalších základních kovů a snížila se i cena zlata.


Závěrečné ceny ropy v dolarech za barel
(asi 159 litrů)
BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ
CENA
PŘEDCHOZÍ
ZÁVĚR
Londýn - IPE Brent

únor

55,67

55,11

New York - Nymex WTI

únor

56,38

55,59

 
OPEC zatím nestačil hrozbu splnit
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v prosinci neučinila prakticky žádný pokrok ve snižování svých dodávek na snížený limit. Stejně jako v listopadu naplňoval ropný kartel záměr snížit těžbu od listopadu o 1,2 milionu barelů denně jen zhruba o polovinu, informovala agentura Reuters.
Dodávky z deseti zemí OPEC vázaných těžebními limity činily v prosinci v průměru 26,96 milionu barelů denně. Celková těžba OPEC včetně Iráku nezavázaného kvótou vzrostla za prosinec o 40.000 na 28,75 milionu barelů za den, uvedli konzultanti, analytici a zdroje z ropných společností.
V říjnu se OPEC dohodla na snížení těžby od 1. listopadu o 1,2 milionu na 26,3 milionu barelů denně. Minulý měsíc na to navázala dohodou o dalším omezení o půl milionu barelů od 1. února.


Cenový výhled
Cenu ropy by mělo i v následujícím měsíci ovlivňovat počasí na severní polokouli (zejména severovýchod USA) a vývoj zásob. "Pokud by trvalo teplé počasí, mělo by to pomoci vyrovnat výpadek způsobený snížením těžebních kvót OPEC. Pokud by však zásoby přesto začaly prudce klesat, trh by s velkou pravděpodobností začal panikařit a cena by šla rychle nahoru," míní analytik České spořitelny #197#uboš Mokráš. Naopak slabá makrodata by podle něj držela cenu nízko. I nadále však existuje riziko narušení těžby v citlivých oblastech a následného prudkého růstu ceny. Podle analytika tak proto můžeme očekávat stagnaci ceny s rizikem růstu.


V půlročním horizontu by nejdůležitějším faktorem v následujícím půlroce měl zůstat vývoj světové ekonomiky. Investoři se především obávají dopadů zpomalení americké ekonomiky. To by znamenalo menší poptávku po surovinách nejen v USA, ale také třeba v Číně, jejíž exporty proudí do značné míry právě do Ameriky. Tyto obavy však zmírnila zpráva o příznivém vývoji na americkém trhu práce. Ekonomika za prosinec vytvořila 167.000 nových míst, což bylo mnohem více, než se čekalo.
Na druhém místě bude OPEC a jeho nižší těžební kvóty.
Pokud bude zpomalení jen nevýrazné a pokud se nečlenům OPEC nepodaří dorovnat nabídku bude cena ropy růst. Pokles ceny je za současné situace málo pravděpodobný, muselo by dojít k celosvětové recesi. I dlouhodobě hrozí geopolitická rizika - významné narušení těžby by znamenalo raketový růst ceny. Stabilizujícím faktorem jsou stále vysoké zásoby.
Investiční banka Goldman Sachs, která patřila k největším zastáncům cenového růstu ropy, snížila svoje cenové odhady na příští rok. Snížení podle banky odráží především vysoký stav zásob. Banka zdůraznila, že prudký pokles cen z letošního vrcholu zřetelně stimuloval poptávku, na což nabídka nestačila reagovat.