Lidé mají nárok na starobní, invalidní, částečně invalidní důchod či pozůstalostní důchod pouze v případě, že byli po určitou dobu účastníky důchodového pojištění a přispívali do něj. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) se čas od času setkává s případy, kdy lidem chybí určitá doba pojištění nutná k přiznání důchodu.
Situaci lze v některých případech řešit formou dobrovolného důchodového pojištění. Nesmí však uplynout doba, za kterou je možné pojistné doplácet zpětně.


Nejprve doplatit, pak podat žádost
Prostřednictvím dobrovolného důchodového pojištění si mohou lidé chybějící dobu pojištění doplatit pouze před tím, než si podají žádost o důchod. Pojistné nelze doplatit po dni podání žádosti o důchod, pro jehož nárok a výši mají být tyto doby započteny. Období, za které je možné chybějící pojištění doplatit, závisí na druhu pojištění, který je uveden v zákoně o důchodovém pojištění.


Nevíte, zda musíte doplácet?
Aby například člověk starší 28 let mohl dostat invalidní důchod, musí v uplynulých deseti letech před vznikem invalidity platit minimálně pět let důchodové pojištění. Proto je vhodné, aby měl fakticky po celý svůj produktivní věk tuto podmínku splněnou.
Stejný postup platí i v případě získání nároku na pozůstalostní dávku. V případě úmrtní člena rodiny nebo osoby blízké už nemůže pozůstalý podávat přihlášku k účasti na pojištění za dobu před úmrtím.


Abyste měli přehled o svém pojištění a případné chybějící doby si včas doplatili, můžete si jednou ročně písemně požádat ČSSZ o zaslání informativního osobní listu důchodového pojištění. Ten obsahuje přehled o dobách pojištění v evidenci ČSSZ a od roku 1986 i vyměřovací základy a vyloučené doby. Informativní list zasílá ČSSZ občanovi do 90 dnů od doručení žádosti.
Žádost o informativní osobní list musí obsahovat rodné číslo žadatele, příjmení, jméno, rodné příjmení a adresu, na kterou bude informativní osobní list zaslán. Lze ji podat u ČSSZ písemně nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem.


Pokud se člověk rozhodne, že si doplatí dobrovolné důchodové pojištění, platí ho vždy za celé kalendářní měsíce. Minimální měsíční pojistné je v roce 2007 celkem 2 688 korun, tedy 28 procent z částky 9 600 Kč, která je pro rok 2007 nejnižším vyměřovacím základem pro odvod pojistného na dobrovolné důchodové pojištění.


Pokud lidé starší 18 let chtějí být dobrovolně důchodově pojištění, musí si k dobrovolnému pojištění podat přihlášku u příslušné správy sociálního zabezpečení. Tam získají také další informace.
Dobrovolné důchodové pojištění si mohou platit například uchazeči o zaměstnání evidovaní na úřadu práce nebo studenti středních a vysokých škol, kteří už nejsou účastni povinného důchodového pojištění. Dále pak lidé, kteří odešli pracovat do zahraničí po 31. prosinci 1995 nebo vykonávají dlouhodobou dobrovolnickou službu.
Dobrovolného důchodového pojištění mohou být účastni i ostatní lidé, maximálně však po dobu 10 let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist