V minulém díle seriálu jsme vysvětlili motivy, které vedou k zakládání zahraničních holdingových společností a uvedli jsme státy, ve kterých tyto společnosti nejčastěji sídlí. V tomto článku se blíže podíváme na to, jaké konkrétní výhody tyto holdingové společnosti nabízejí a v čem tedy významně převyšují českou společnost, jako alternativní variantu mateřské společnosti.
Hlavní výhoda zahraničních holdingových společností plyne z jejich výhodnějších daňových režimů. To se projevuje v optimalizaci transferu dividend a zdanění kapitálových zisků. Nejprve stručně připomeneme, že ke zdanění transferu zisku může dojít na dvou místech. Nejprve v zemi, kde má daná transakce (např. výplata dividend) svůj zdroj - zde může dojít k aplikaci srážkové daně. Dále je pak nutné zkoumat, jak bude daný příjem zdaněn v zemi příjemce (tj. mateřské společnosti). Základní pohled na věc z daňového hlediska pak vypadá takto:
V rámci EU se často srážková daň neaplikuje vzhledem k direktivě o mateřských a dceřinných společnostech, v celosvětovém měřítku lze využít smluv o zamezení dvojího zdanění. Pokud příjemce transferu (holdingová společnost) navíc splní osvobození či nulové zdanění daných příjmů v místě svého sídla, nedojde k žádnému dvojímu zdanění. Nejvhodnějším instrumentem pro eliminaci dvojího zdanění uvažovaných příjmů, které často plynou mateřské společnosti od jejích dcer (dividendy, kapitálové příjmy, licenční poplatky, úroky apod.), je v současné době založení holdingové společnosti rezidentní v Nizozemsku, Velké Británii či na Kypru.
Nizozemské holdingové společnosti
Nizozemsko, jakožto tradiční místo registrace holdingových společností, patří mezi nejvyužívanější zemi pro transfer dividend a kapitálových příjmů z prodeje podílů v dceřiných společnostech. Navíc má uzavřenou velmi hustou síť dohod o zamezení dvojímu zdanění, což rozšiřuje možnosti dalšího plánování. Díky těmto smlouvám, zmíněné direktivě EU a daňovému systému Nizozemska je možné převést dividendy a kapitálové příjmy plynoucí z ČR (a pochopitelně i z velkého počtu dalších států) do mateřské holdingové společnosti bez jakéhokoliv zdanění.
Aby tomu tak bylo, je však nutné splnit několik podmínek:
1. nizozemská společnost musí vlastnit minimálně 5procentní podíl na vydaném a splaceném kapitálu dceřiné společnosti.
2. dceřiná společnost musí mít kapitál rozdělen do akcií.
3. dceřiná společnost musí podléhat zdanění v zemi založení (rezidence), ne však pevnou částkou.
4. nesmí se jednat o pasivní investici, ani akcie nesmí být drženy jako "zásoba". Toto neplatí pokud dceřiná společnost pochází z členského státu EU a spadá po direktivu EU o mateřské a dceřiné společnosti.
Britské holdingové společnosti
Velká Británie vstoupila na výsluní holdingových jurisdikcí v roce 2002, kdy začala platit novela zákona poskytující celou řadu úlev pro britské holdingové společnosti. Bezesporu nejvýznamnější úlevou je osvobození kapitálových příjmů z prodeje podílů v dceřiných společnostech. Toto osvobození spolu s využitím smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřenou mezi Českou republikou a Velkou Británií umožňuje převést kapitálové příjmy do Británie nezdaněné. Pro aplikaci osvobození je potřeba splnit následující podmínky:
1. britská holdingová společnost musí držet minimálně 10procentní podíl v dceřiné společnosti po dobu alespoň 1 roku,
2. holdingová společnost musí být obchodní společností, nebo součástí obchodní skupiny,
3. dceřiná společnost musí být obchodní společností, nebo mateřskou společností obchodní skupiny.
Tyto podmínky znějí velice komplikovaně, ve skutečnosti je jejich splnění jednoduché díky výkladu zákona upravujícího holdingové společnosti a přístupu britského finančního úřadu. Navíc v rámci "underlying tax" ve Velké Británii nebude zdaněna ani většina přijatých dividend, pokud plynou ze země s vyšší mírou zdanění, než má Velká Británie.
Kyperské holdingové společnosti
Kyperské holdingové společnosti jsou z daňového pohledu velmi dobře využitelné. Jejich kapitálové příjmy plynoucí z majetku mimo Kypr (prodeje akcií nerezidentních společností, z nemovitého majetku apod.) jsou na Kypru bez podmínky osvobozené a pro osvobození dividend je nutné splnit pouze tyto podmínky:
1. mateřská společnost musí vlastnit alespoň 1procentní podíl v dceřiné společnosti,
2. dceřiná společnost musí podléhat zdanění v zemi založení (rezidence), a to nikoliv "podstatně nižšímu" než na Kypru.
Uvedené holdingové společnosti jsou základním prvkem funkčního plánování holdingových struktur, které přinášejí podnikatelům konkurenční výhody. Pružná struktura společností znamená významný synergický efekt celku a je nutnou podmínkou každé moderní a expandující společnosti. Z hlediska daňové konkurence mezi jednotlivými státy je i v rámci EU jasné, že země, které uvedené holdingové výhody nabízejí, se těší podstatnému přílivu kapitálu ze zahraničí, neboť je zde zakládáno stále více společností.
Autor: skupina společností Akont, leader na trhu mezinárodního daňového poradenství
(Příští středu si můžete přečíst článek na téma Firmy na klíč.)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist