V uplynulých pěti letech bylo přibližně 30% všech akciových společností zaregistrovaných na pražském rejstříkovém soudě založeno nikoli podnikateli pro účely podnikání, ale specializovanou firmou, která tyto akciové společnosti založila, aby je postupně - ekonomicky čisté a bez jakékoli historie - podnikatelům postupně prodávala jako tzv. ready-made firmy neboli firmy na klíč. Z uvedeného čísla je zřejmé, že tento koncept známý v zahraničí a využívaný v rámci mezinárodního daňového plánování zažívá v České republice nebývalý boom. Tento díl seriálu se zaměřuje právě na ready-made firmy coby zajímavý způsob jak se vyhnout časově a administrativně náročnému procesu zakládání nové společnosti a začít podnikat takřka okamžitě.
Ať už se zaměříme na zahraničí nebo Českou republiku, platí, že největší obecnou výhodou, kterou odkoupení ready-made společnosti přináší v porovnání se založením nové společnosti, je RYCHLOST, s jakou je možné za odkoupenou společnost jednat:
FIRMA NA KLÍČ | NOVÁ SPOLEČNOST |
Za ready-made společnost je možné jednat okamžitě. Jmenování klienta do funkce nového jednatele/člena představenstva společnosti je totiž účinné ihned, následný zápis této změny do obchodního rejstříku má ve většině zemí pouze deklaratorní účinek (potvrzuje již existující skutečnost). Jinými slovy - pokud se podnikatel například v pondělí rozhodne pořídit si firmu na klíč, může v úterý za společnost jednat, podepisovat smlouvy apod. |
Za novou společnost je možné jednat až poté, co byla zapsána do obchodního rejstříku. Cesta od přípravy všech potřebných dokumentů k založení společnosti k samotnému zápisu do obchodního rejstříku přitom může trvat několik týdnů i měsíců a záleží přitom i na zakladatelích samotných - jak rychle zvládnou shromáždit a zpracovat potřebnou dokumentaci. |
Praxe přitom ukazuje, že podnikatel nejčastěji sáhne po "hotové" firmě, pokud:
- se chce se svou novou společností účastnit dražby, veřejné zakázky, výběrového řízení či jiné události, která je jasně časově vymezena a u níž hrozí, že k ní dojde dříve, než se mu podaří založit a zaregistrovat novou firmu.
- je angažovaný v odvětví, kde je okamžitě nutné reagovat na vývoj na trhu (typickým příkladem je trh s realitami) a potřebuje mít okamžitě k dispozici "čistou" společnost, aby mohl vstoupit do jednání a činit právní úkony dříve než ostatní,
- potřebuje vyřešit financování některého svého projektu a banka je ochotna poskytnout úvěr jen pod podmínkou, že dlužníkem bude společnost bez jakékoli obchodní historie,
V případě mezinárodního daňového plánování zkracuje využití ready-made firem dobu potřebnou na vytvoření korporátní struktury složené z více firem založených v různých jurisdikcích. Specifickým případem jsou pak ready-made firmy, které díky datu svého vzniku podléhají zvýhodněnému daňovému či jinému režimu, který se na nově založené společnosti (například v důsledku legislativních změn) již nevztahuje.
Firmy na klíč jsou populární právě v zemích, kde je zakládání nové společnosti komplikované a trvá dlouhou dobu. Do této skupiny zemí stále patří i Česká republika, a to přesto, že v polovině roku 2005 proběhla rejstříková reforma, která měla problém se zdlouhavými zápisy firem do obchodního rejstříku odstranit. Jak ukazuje praxe, situace se příliš nezměnila a podnikatelé při zakládání nové firmy stále tráví týdny obíháním úřadů a vyplňováním nepřehledných formulářů. Podle statistik Světové banky zaujímá Česká republika až 76. místo na světě, pokud jde o rychlost a jednoduchost registrace nové firmy.
Bez zajímavosti však není, že firmy na klíč jsou rozšířené i v zemích, kde je délka registrace firmy minimální - příkladem může být Velká Británie nebo i řada offshore zemí. Jedním z důvodů může být například skutečnost, že při registraci nové firmy lehce může dojít k situaci, kdy vinou chybné či neúplné dokumentace obchodní rejstřík zápis společnosti zamítne, což může vést ke zpoždění, ohrožení či úplnému zmaření podnikatelského záměru. Při koupi ready-made firmy tato nevýhoda automaticky odpadá: to, že prodávaná firma existuje, lze lehce dokázat výpisem z obchodního rejstříku, a samotnou její existenci již nic neohrozí.
Pokud se podnikatel rozhodne pořídit si českou firmu na klíč, musí si v první řadě rozmyslet, co přesně chce v odkupované existující společnosti změnit, aby odpovídala jeho požadavkům. Prodej takové firmy totiž spočívá v podpisu smlouvy o převodu obchodního podílu na nového společníka (v případě akciové společnosti se jedná o prodej akcií novému akcionáři) a o rozhodnutí odstupujícího či nového společníka o případných změnách těchto specifik:
název společnosti
- v případě, že má v rámci koupě firmy na klíč dojít ke změně názvu (obchodní firmy), musí klient podobně jako v případě založení nové firmy pečlivě zvážit, zda stejný nebo podobný název již neužívá jiná společnost. V České republice přitom platí, že rejstříkové soudy jsou ve věci možné klamavosti a zaměnitelnosti velmi pozorné a striktní.
sídlo společnosti
- podnikatel se může rozhodnout, jestli v rámci odkupu firmy na klíč změní její sídlo anebo jej ponechá na dosavadní adrese. Ve většině případů nabízí společnosti specializované na prodej ready-made firem i možnost ponechání sídla na původní adrese a doprovodné služby s tím související (přebírání a správa pošty, zajištění kontaktu s veřejností apod.).
předmět podnikání
- v tomto případě se jedná spíše o české či slovenské specifikum: v závislosti na tom, čím se má odkoupená firma zabývat, se rozšíří její předmět podnikání o příslušné živnosti. Ohlášení nových živností a vyzvednutí příslušných živnostenských listů patří mezi standardní doprovodné služby společností, které se prodejem firem na klíč zabývají.
osoby v orgánech společnosti
- podstatnou změnou, ke které v rámci prodeje ready-made firmy dochází, je odvolání dosavadních členů statutárních orgánů (jednatelé, představenstvo) a dozorčích orgánů (dozorčí rada) a jmenování nových osob dodaných klientem. Nově jmenované osoby nemusí být pro tento účel osobně přítomny, ale klient musí znát jejich osobní údaje - jména a příjmení, rodná čísla, trvalá bydliště.
Firmy na klíč jsou hitem dnešní uspěchané doby a elegantní alternativou k zdlouhavé registraci nové společnosti. Úspěch tohoto fenoménu v České republice je jen logickým důsledkem stále přetrvávající byrokracie a zákonných předpisů komplikujících podnikání v tuzemsku. I zde ovšem platí, že tak jako je potřeba si pro právní poradenství vybrat dobrého právníka, pro koupi firmy na klíč je třeba oslovit spolehlivou a důvěryhodnou společnost, která je schopná za klienta bezchybně vyřídit všechny potřebné náležitosti - od vyřízení živnostenských oprávnění po zápis všech uskutečněných změn v prodávané společnosti do obchodního rejstříku.
Autor: Společnosti Online s.r.o. , leader na trhu ready-made společností v České republice a na Slovensku
Skupina společností Akont, leader na trhu mezinárodního daňového poradenství
(Příští středu si můžete přečíst článek na téma Nominee služby.)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist