Ceny ropy na světových trzích v úterý prudce vzrostly. Reagovaly tak na záměr amerického prezidenta George Bushe, který chce posílit zásoby ropy. Ve zprávě o stavu unie v noci na středu navrhnul, aby Spojené státy měly do roku 2027 ve strategických rezervách ropy 1,5 miliardy barelů, což je asi dvojnásobek současného objemu.


Americká lehká ropa West Texas Intermediate se v úterý v reakci na tyto plány přehoupla přes 55 dolarů a proti pondělí se zvýšila o téměř pět procent. Ještě minulý týden cena ropy přechodně klesla na 49,90 USD. Ve středu pak vysoký úterní nárůst mírně korigovaly a drží se těsně pod 55 dolary za barel.


"Plán na zvýšení strategických rezerv ropy je vnímán jako podnět k růstu ceny," podotkl analytik společnosti Citigroup Global Markets Tim Evans. Bílý dům výňatky zveřejnil jen několik desítek minut před koncem obchodování na amerických burzách, takže řada obchodníků se ještě snažila ve spěchu nakoupit kontrakty na ropu.
Ministerstvo energetiky vzápětí uvedlo, že s plněním zásobníků začne hned na jaře. Podle Bodmana úřad zpočátku na trhu nakoupí kolem 11 milionů barelů ropy. Američané mají strategické rezervy ropy uloženy v podzemních solných jeskyních ve státech Louisiana a Texas podél Mexického zálivu. Teď je v rezervách více než 700 milionů barelů ropy.


Spolu s cenami ropy se prudce zvýšila i cena topného oleje. Jedním z důvodů je ale ochlazení v klíčových oblastech spotřeby, což je především severovýchod USA.
Ropa se od konce loňského roku snižovala a od začátku ledna její cena klesla až o 16 procent. Jedním z důvodů bylo teplejší počasí na severovýchodě USA i na některých místech Evropy, což snížilo poptávky po topném oleji a dalších produktech.
Situace se začala výrazněji měnit až koncem minulého týdne, kdy se začalo ochlazovat. Někteří analytici tvrdí, že zimní teploty se dostavily příliš pozdě, takže postoj obchodníků se asi nezmění. Napovědět by měla statistika o stavu zásob ropy v USA, která bude zveřejněna ve středu. Analytici čekají pokles právě v kategorii, kde je topný olej.


Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) od listopadu těží méně ropy, aby přispěla k zastavení poklesu cen. Další snížení má naplánované hned na únor, je ale otázkou, zda k němu bude muset sahat. Pokud bude cena v růstu pokračovat i v dalších dnech, OPEC může ztratit motivaci.