Čeští drobní investoři by se mohli dočkat možnosti uložit peníze do realitních fondů v letošním roce, větší rozvoj nastane za dva až tři roky. Na semináři časopisu Stavební fórum a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí to řekl generální manažer Asociace fondů a asset managementu Martin Hanzlík. Legislativní problémy kolem vzniku těchto fondů se řeší, dodal.


Zákon o kolektivním investování sice loni v dubnu snížil limit pro investování do realitních fondů, investiční společnosti ale kvůli nejasnému výkladu legislativy jejich založení odkládaly. "První vlaštovky realitních fondů pro drobné investory se mohou objevit již letos, jejich větší rozvoj nastane za dva až tři roky," uvedl Hanzlík. Nároky na založení těchto fondů jsou podle něj velmi vysoké, takže se nedá očekávat masivní vstup fondů na trh.


Vznik realitních fondů vyvolá podle odborníků mezi drobnými klienty velký zájem. Tyto produkty budou podle nich i z pohledu marketingu dobře vysvětlitelné a tím pádem i poměrně lehce prodejné běžné klientele. Zůstává ale prý otázkou, jak na vyšší poptávku zareaguje trh komerčních nemovitostí.
Zákon sice vznik fondů investujících do nemovitostí v minulých letech povoloval, ale nikdo je reálně nebyl schopen pro řadu nejasností uvést na trh. U realitních fondů zákon kvůli vyšší ochraně investorů stanovuje podstatně podrobnější regulaci a jiný provozní režim, než mají nejrozšířenější otevřené podílové fondy.


Rozjezd se protahuje
Koncem loňského roku měla původně nabídnout podílový fond investující do nemovitostí Česká spořitelna, a to prostřednictvím stoprocentní dceřiné společnosti REICO Investiční společnost ČS. "V prosinci jsme zažádali o licenci pro otevřený podílový fond. Doufáme, že ji dostaneme během února," upozornil Filip Kubricht ze společnosti Reico. Poté prý bude možné založit fond během několika týdnů. Některé společnosti poukázaly na průtahy České národní banky s udělováním licencí.


"Žadatelé o licenci se nechtějí plně otevřít, transparentnost je přitom jedním z hlavních kritérií," reagovala Alena Šebestová z ČNB. Obchodní plány jsou podle ní často šity "horkou jehlou". Potvrdila, že žádost o licenci od firmy Reico je jediná pro fondy pro drobnou klientelu, několik dalších společností žádá o licenci pro realitní fond pro kvalifikované investory.


Jeden z legislativních problémů byl v tom, zda banky mohou ze zákona jako majoritní vlastníci investičních společností nabývat podíly v nemovitostních společnostech. Bankám totiž zákon o bankách zakazuje, aby vykonávaly kontrolu nad jinou právnickou osobou. Řešení by měla podle Hanzlíka přinést novela zákona, jejíž schválení se očekává do května. Velké nejasnosti jsou ale i na ministerstvu financí kvůli zdanění nemovitostních fondů.