I v roce 2006 byl účet sociálního pojištění spravovaný Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ), který zahrnuje systémy důchodového a nemocenského pojištění, v přebytku. Tentokrát se podle účetní evidence správy sociálního zabezpečení jednalo o 10 miliard korun, vyplývá z tiskové zprávy ČSSZ.
Opakuje se tak situace z let 2005 a 2004. Tehdy byl rovněž rozdíl mezi příjmy a výdaji na sociální pojištění v kladných hodnotách. V roce 2005 se jednalo o přebytek 15 miliard korun, v roce 2004 o 16,8 miliard Kč.
Pokud bychom příjmy z pojistného na sociální zabezpečení po odečtení výdajů na důchody a dávky nemocenského pojištění "očistili" o vyplacené finanční prostředky, které souvisejí s jinými obdobími (v prosinci se totiž zpravidla z rozpočtu daného roku vyplácejí zálohy na důchody v prvních výplatních termínech roku následujícího), získáme reálný stav tzv. očištěného účtu sociálního pojištění. V roce 2006 byl celkem 14,8 miliard korun, což je o 2,3 miliardy korun vyšší přebytek než v roce 2005. V roce 2004 byl tzv. očištěný účet sociálního pojištění v přebytku 15,2 miliardy korun. Za meziroční zvýšení přebytku tzv. očištěného účtu sociálního pojištění v letech 2006/2005 může zlepšení bilance systému nemocenského pojištění. Bilance tzv. očištěného účtu důchodového pojištění se oproti předchozímu roku výrazně nezměnila.
Důchody jsou zatím v přebytku
V roce 2006 vybrala ČSSZ na pojistném na důchodové pojištění 268,5 miliardy korun. To je přibližně o 18,4 miliardy víc než ve stejném období roku 2005, to znamená nárůst o 7,3 procenta. Na dávkách důchodového pojištění na starobní, pozůstalostní a invalidní důchody naopak loni vyplatila 266,3 miliardy korun. Účet důchodového pojištění ČSSZ tak byl ke konci roku 2006 v přebytku celkem 2,2 miliardy Kč. Přičemž "očištěný" důchodový účet spravovaný ČSSZ byl v přebytku cca 7 miliard korun.
Přitom ještě v roce 2003 byl důchodový účet v deficitu 17,5 miliardy korun. Od roku 2004 jsou však na důchodový účet převedena 2 procenta příjmů z pojištění na státní politiku zaměstnanosti. V roce 2004 se tedy důchodový účet dostal do přebytku 10,6 miliardy Kč. Od té doby však přebytek klesá.
Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory lze předpokládat, že se důchodový účet opět dostane do deficitu. Ačkoli data z veřejných financí jsou netransparentní, takže je obtížné je analyzovat. "V situaci, kdy do důchodu odchází silné poválečné ročníky, lze předpokládat, že výdaje důchodového účtu vzrostou. A pokud se účet do mínusu nedostane, bude to důsledek dalších účetních úprav," uvedl Pikora.
Na pojistném na nemocenské pojištění ČSSZ za rok 2006 vybrala 40,6 miliardy Kč, tedy o 2,9 miliardy víc než ve stejném období předchozího roku. Nárůst činí 7,6 procenta. Výdaje na dávky nemocenského pojištění přitom činily 32,8 miliard. Účet nemocenského pojištění tak byl v přebytku 7,8 miliard korun.
Sociální správa je ve výběru velmi úspěšná
Za vysoký přebytek v sociálním pojištění může mimo jiné fakt, že je ČSSZ velmi úspěšná ve výběru pojistného a příslušenství jako je penále za nezaplacení pojistného. Při vymáhání dlužného pojistného ČSSZ využívá všechny dostupné právní prostředky (správní nebo soudní výkon rozhodnutí) a také provádí pravidelné kontroly plátců pojistného tak, aby je nenechala upadnout do dluhů, které už nebudou schopni zaplatit. Úspěšnost výběru pojistného ukazuje, kolik procent z pojistného a příslušenství předepsaného plátcům pojistného, ČSSZ skutečně vybere. V roce 2006 byla "očištěná" úspěšnost výběru (po zohlednění odpisu nedobytných pohledávek) celkem 99,50 % a jednalo se tak o dosud historicky nejvyšší úspěšnost výběru pojistného ČSSZ. V roce 2006 ČSSZ snížila kumulované (od roku 1993 do současnosti celkem) pohledávky vůči plátcům pojistného o cca. 2,5 miliard korun na celkem 59,7 miliard Kč.
Výše uvedený přebytek systému sociálního pojištění je bez výdajů na administraci systému nemocenského a důchodového pojištění. Administrativní výdaje ČSSZ včetně převodu úspor do rezervního fondu pro rok 2007 byly v roce 2006 celkem 6,2 miliardy korun. To je 1,92 % z částky, kterou ČSSZ vybrala na pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. "Je tedy zřejmé, že ČSSZ hospodaří s prostředky státního rozpočtu velmi efektivně," uvádí tisková zpráva.
ČSSZ spravuje zhruba 96 procent příjmů a výdajů systému důchodového a nemocenského pojištění ČR. Výše uvedené údaje nezahrnují systémy sociálního zabezpečení v kompetenci ministerstva obrany, vnitra a spravedlnosti.
Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti, které spravuje ČSSZ, jsou součástí státního rozpočtu. Ze státního rozpočtu pak ČSSZ každý rok dostává prostředky na výdaje na dávky důchodového a nemocenského pojištění a administraci systému, a to nezávisle na tom, kolik na pojistném v předchozím období vybrala.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist