Společnost STEM se podobně jako na konci roku 2004 zajímala o postoj veřejnosti k půjčování peněz. Statistické údaje přinášejí v posledních letech informace o růstu zadlužení českých domácností včetně problémů, do kterých se řada lidí v souvislosti se svou neschopností splácet dostává. Většina veřejnosti se v současné době domnívá, že žít na dluh je dnes již zcela normální.

Brát si úvěry či půjčky od bank tak připadá v současné době běžné dvěma třetinám (68 %) obyvatel. Téměř tři čtvrtiny veřejnosti (72 %) to pokládají současně za nejrozumnější řešení, jak získat prostředky na nové bydlení. Naopak, pokud jde o vybavení domácnosti, jen menšina (41 %) vnímá bankovní půjčku na spotřební předměty jako tu nejrozumnější cestu, jak získat prostředky na vybavení domácnosti.

Ruku v ruce s nižšími úrokovými sazbami v poslední době a celkově větší dostupností úvěrů na bydlení nastal v průběhu posledních dvou let i poměrně výrazný názorový posun ohledně financování bydlení prostřednictvím úvěrů. Zatímco v závěru minulého roku pokládala využití bankovního úvěru na byt či dům za nejrozumnější řešení na nové bydlení jen o něco více než polovina občanů, letos jsou to už bezmála tři čtvrtiny.

STEM-1 copy.jpg






 

 

 

 

Z výzkumů společnosti STEM provedených před dvěma lety vyplývá, že drtivá většina Čechů považuje za nejrozumnější východisko z finanční krize použití úspor (86 %). Ale zdaleka ne všichni si myslí, že by při hospodaření svých domácností mohli ušetřit. Podobnou příležitost ve svém domácím rozpočtu vidí jen 40 % občanů. V roce 2004 bylo přitom takových lidí o něco více (46%).
V souvislosti s ochotou domácností si půjčovat a s jejich schopností ušetřit se v současnosti vyprofilovaly tři typy domácností.


STEm-2.jpg






 

 

 

 

 

Vztah k půjčování peněz je výrazně ovlivněn věkem. Zatímco tři čtvrtiny mladých lidí (do 29 let) se domnívají, že žít na dluh je dnes již zcela normální, starší lidé jsou v tomto směru konzervativnější či opatrnější.

STEM-4.jpg