Sociální demokraté podle Martínka nadále trvají na zachování pětiprocentní snížené sazby DPH. "V každém případě trváme na tom, aby ta snížená sazba zůstala pětiprocentní, protože to je sazba, která se dotýká těch nejvýznamnějších výdajů nejchudších obyvatel," uvedl stínový ministr pro místní rozvoj. Zároveň zdůraznil, že pro ČSSD je zvýšení této sazby nepřijatelné především kvůli jejímu dopadu na ceny bydlení, potravin a léků.

Podle Martínka také není vůbec jisté, zda bude zajištěno sociální bydlení v současných cenách, protože zvýšení snížené sazby DPH by se dotklo i bytů a jejich rekonstrukcí, rodinných domků, staveb domovů důchodců nebo sociálních ústavů.
O definici sociálního bydlení rozhodovala včera vláda. Podle ní se nižší sazba DPH bude týkat všech bytů do 120 metrů a rodinných domů do 350 metrů čtverečních. Do této definice nyní spadá 97 procent všech nově stavěných bytů.

Strany trojkoalice se ve vládním programu dohodly na stanovení jednotné sazby daně z příjmu fyzických a právnických osob. Tato sazba by přitom měla tvořit také základní sazbu daně z přidané hodnoty. V programu dále stojí, že snížená sazba DPH bude dohodnuta dodatečně.

Spory mezi vládní koalicí a sociálními demokraty na téma daňové reformy jsou evergreenem české politické scény. Situaci rozhodně neuklidňuje ani fakt, že reforma dosud nebyla vládou představena. Ministr financí Miroslav Kalousek připravuje reformu ke zveřejnění na přelomu března a dubna. Poté bude teprve možné cokoli hodnotit.

Již nyní je však z prohlášení jednotlivých vládních představitelů jasně patrné, že trojkoalice s navýšením snížené sazby DPH počítá. Kalousek mimo jiné uvedl, že přibližování sazeb mají všechny tři vládní strany v programu už nejméně deset let.

Další významnou součástí reforem připravovaných ministerstvem financí budou úspory na státních výdajích. Za jejich objem je Česká republika odborníky kritizována již řadu let. Na úsporách se vláda s opozicí vzácně shoduje. Shoda však již nepanuje na tom, kde by se mělo spořit.