Pro zahraniční právnické osoby uvažující o podnikání na území České republiky je často těžko řešitelným problémem rychlá a dostatečně pružná dostupnost vlastních prostředků, které se nacházejí na bankovních účtech vedených mimo území ČR. V případě, že taková společnost uvažuje o zajímavé investici a současně předpokládá, že reakční doba tohoto výhodného obchodu bude velice krátká, je nezbytné mít finanční prostředky na dosah. Efektivním řešením se v takovém případě jeví zřízení účtu v bance se sídlem v ČR a mít tak peníze okamžitě k dispozici.
Založení účtu pro zahraniční právnické osoby bývá po předložení nezbytných dokumentů poměrně rychlé. Doklady požadované od bank se liší v závislosti od domicilu společnosti. Seznam dokumentů požadovaných pro každou jednotlivou zemi by byl příliš dlouhý, proto nám za názornou ukázku poslouží společnost se sídlem na území Velké Británie. Při založení účtu jsou v takovém případě požadovány následující úředně ověřené a apostilované dokumenty, které musí být přeloženy do českého jazyka a které nesmí být starší než 3 měsíce. V některých případech může být požadovaná lhůta dokonce kratší, a to 1 měsíc.
1. Doklady prokazující existenci společností
a. Osvědčení o vzniku společnosti (Certificate of Incorporation)
b. Zakladatelská smlouva (Memorandum of Association)
c. Stanovy společnosti (Articles of Association)
případně aktuální Osvědčení o existenci společnosti
2. Dokument prokazující, kdo je oprávněn jednat za společnost
(Pokud by společnost měla být zastupována třetí osobou, pak je nezbytné předložení úředně ověřené plné moci (Power of Attorney).
Po založení účtu a následném převodu prostředků ze zahraničí na takto založený účet, je nutné vzít v úvahu, že banky striktně dodržují zákon č. 61/1996 Sb. "o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činností", na jehož základě monitorují a vyhodnocují neobvyklé pohyby na účtech klientů. Již první kreditní platba ve prospěch takto nově založeného účtu (a to nejen ze zahraničí) může nést dle vyhlášky 344/2004 Sb. o plnění oznamovací povinnosti znak podezřelé transakce. V takovém případě je nutné počítat s tím, že banka je oprávněná vyzvat klienta, aby dodal informace týkající se převodu peněžních prostředků na zmiňovaný účet a prokázal jejich původ.
Využití služeb českého bankovnictví zahraničními společnostmi se potýká s nedůvěrou a s aférami spojenými s porušením zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů a s únikem citlivých informací. Diskrétnost spojovaná především se švýcarskými bankami a švýcarským bankovním tajemstvím se jeví v českých poměrech jako nedosažitelná. Nejpřijatelnější alternativou se tak jeví využití služeb privátního bankovnictví, které nabízí vícero tuzemských i zahraničních bank. Služby privátního bankovnictví ovšem zdaleka nejsou dostupné běžným klientům ze zahraničí, kteří mají zájem o vedení svých účtů v ČR. Na českém finančním trhu dosud chyběly finanční ústavy, které by byly schopné kvalitně obsloužit menší či středně velké zahraniční právnické osoby podnikající v ČR a nabídnout jim kvalitní a diskrétní servis, který by současně splňoval požadovaná kritéria bezpečnosti a flexibility.
Zajímavou možnost představuje WPB Capital, s.d., které se od 1.1.2007 otevírá širší veřejnosti a nabízí služby na bázi privátního bankovnictví nejenom pro "movitější" klientelu.
Obchodní ředitel WPB Capital Martin Kušmirek uvádí: "Cílem WPB Capital je být vhodnou alternativou k bankám a poskytnout svým členům finanční služby rychleji a pružněji za výhodnějších podmínek. WPB Capital dlouhodobě usiluje o maximálně vstřícný vztah s každým klientem a snaží se poskytovat servis založený na individuálním vztahu se svým osobním poradcem. Klient se proto může vždy spolehnout na vstřícnost, individuální přístup dle možností a potřeb klienta, flexibilní a korektní jednání. Důraz je kladen zejména na diskrétnost při obsluze klienta a profesionální péči v reprezentativních prostorách v centru Prahy."
Produkty WPB Capital jsou založeny na maximální jednoduchosti a přehlednosti. Klienti využívají prostřednictvím vkladových účtů nadstandardního a bezpečného zhodnocení vložených prostředků s výnosem až 5,5 % p.a. s minimální vloženou částkou od 100 000 Kč na období od 6 měsíců. Je nutné zdůraznit, že i na vklady zahraničních právnických osob vedené licencovanými peněžními ústavy v ČR se vztahuje stejný režim ochrany vkladů jako na jakoukoliv fyzickou, či právnickou osobu z ČR Vklady jsou totiž pojištěny dle zákona o bankách č. 21/1992 Sb., části třinácté.
Pro zahraniční právnické osoby, které kladou důraz na maximální diskrétnost se tak otevírá možnost, a to při splnění všech zákonných norem, mít své finanční prostředky na dosah ruky a tím pádem být připraven na investiční příležitosti, popřípadě dosáhnout nadstandardního a bezpečného zhodnocení.
Neboť každé podnikání je vždy především o výsledcích a o penězích, uzavírá s jistou mírou symboliky dnešní článek o bankovních a peněžních službách také náš seriál o offshore podnikání a mezinárodním daňovém plánování. Věříme, že vás články zaujaly a obohatily vaše znalosti.
Seznam článků seriálu:
1 - Offshore podnikání: Co by měl vědět každý podnikatel
2 - Offshore: Zajistěte si nadnárodní image
3 - Využití offshore podnikání: Myslíte, že se vás to netýká?
4 - Efektivní způsoby investování do cenných papírů
5 - Optimalizujte obchod s pohledávkami. Přes zahraničí
6 - Holdingové společnosti založte v daňových rájích
7 - Holdingové společnosti nabízejí výhodnější daňové režimy
8 - Začátek podnikání je snazší s ready-made společností
9 - Nominee services - profesionální jednatelé ve vašich službách
10 - Peníze daleko, a přece tak blízko
Autor: Skupina společností Akont, leader na trhu mezinárodního daňového poradenství
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist