Ceny ropy se v pátek poprvé za měsíc vyšplhaly nad 60 dolarů za barel kvůli známkám poklesu vývozu členských zemí kartelu OPEC a odstávce jednoho ropného pole ve Spojených státech. Později však o část zisků přišly.
Cena americké lehké ropy stoupla o 21 centů na 59,92 dolaru. Předtím se vyšplhala až na 60,42 dolaru, tedy na nejvyšší úroveň od 3. ledna. Severomořská ropa Brent zdražila o pět centů na 59,09 dolaru, napsala agentura Reuters.
Vývoz kartelu OPEC v lednu podle údajů společnosti Lloyd's Marine Intelligence Unit klesl ve srovnání s prosincem o 200.000 barelů denně. Přiblížil se tak objemu, který si kartel stanovil v rámci omezení limitů pro těžbu a vývoz. Americká společnost Occidental Petroleum navíc kvůli požáru zastavila 95 procent těžby na ropném poli s kapacitou 120.000 barelů ropného ekvivalentu denně ve Spojených státech.
Poptávku po ropě podle obchodníků podporuje rovněž napětí mezi USA a Íránem. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve čtvrtek prohlásil, že pokud Spojené státy napadnou Írán kvůli jeho jadernému programu, Teherán odpoví útokem na americké cíle po celém světě. Írán je členem kartelu OPEC a čtvrtým největším vývozcem ropy na světě.
Pohonné hmoty lze vyrábět i z uhlí
Největší světový výrobce pohonných hmot z uhlí Sasol z Jihoafrické republiky chce budovat závody v USA. Spojené státy mají obrovské zásoby uhlí, problémem je však vysoká cena takto vyráběných pohonných hmot. Stavbu závodů zatím také brzdí legislativa. Podobné závody mají být vybudovány také v Číně. V JAR se kvůli embargu na dovoz ropy v době apartheidu tato technologie využívala i v době nízkých cen ropy.
Technologie výroby pohonných hmot z uhlí je jedním z faktorů, které určují strop pro růst cen ropy. Zásoby uhlí jsou vysoké, a pokud by cena ropy rostla, bude tato technologie atraktivnější a konkurenceschopnější proti výrobě pohonných hmot z ropy.
S cenou 55 dolarů za barel OPEC souhlasí
Kartel OPEC nepřistoupil k dalšímu snížení těžební kvóty. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu al-Naími prohlásil, že dosavadní snížení těžebních limitů je účinné a že zásoby ropy ve světě klesají. Také prezident OPEC al-Hamli a kuvaitský ministr ropného průmyslu al-Sabah prohlásili, že není potřeba dále snižovat těžební limity. Oba se vyjádřili v tom smyslu, že cena ropy v okolí 55 dolarů za barel je odpovídající.
Zásoby surové ropy se na přelomu roku dostaly na svou dlouhodobou průměrnou úroveň. Aktuálně tedy nepředstavují faktor, který by měl tlačit pokles ceny ropy. „Pokud by se však situace vyvíjela v dalších měsících podobně jako loni a zásoby by rostly vysoko nad průměrnou úroveň, znamenalo by to důležitý faktor stabilizující ceny ropy a omezující prostor pro jejich růst,“ uvedl analytik České spořitelny Ĺuboš Mokráš.
Ropa by se k rekordním cenám vrátit neměla
Ceny ropy se na začátku roku propadly až k 50 dolarům za barel. Příčiny byly především psychologickoalokační. Trh si se zpožděním uvědomil kombinaci vysokého stavu zásob a teplé zimy. Psychologii pomohlo přerozdělení aktiv hedgeových fondů na přelomu roku. Ve druhé polovině ledna se cena stabilizovala a poté začala opět postupně růst.
Růst cen z takto nízkých úrovní byl podle Mokráše velmi pravděpodobný. Pokud však nedojde k podstatným geopolitickým komplikacím, neměli bychom se vrátit zpět k rekordním úrovním z loňska (78 USD za barel pro ropu brent).
Loni byla cena ovlivněna kombinací dopadů hurikánů a silné a dlouhé zimy. Letos máme naopak neobvykle mírnou zimu a těžba je momentálně bezproblémová. „OPEC proto musí snižovat těžební limity, aby zabránil dalšímu poklesu ceny. Faktorem podporujícím očekávání vyšších cen je podle zatímního vývoje pouze mírné zpomalení světové ekonomiky v letošním roce,“ míní Mokráš. Začátek motoristické sezóny v USA a Evropě by podle něj měl trhu znovu připomenout, jak rychle trh spotřebovává omezené geologické zásoby ropy. Přispět by k tomu měla i stále rychle rostoucí Čína spolu s dalšími nově se rozvíjejícími se ekonomikami.
Investiční banka Lehman Brothers snížila svou předpověď ceny ropy pro letošní rok o 5 USD na 68,5 USD za barel. Lehman Brothers snížení zdůvodnily dopadem poklesu cen ropy na vývoj cen ve zbytku roku. Také banka UBS snížila svoji předpověď na 60 USD z 69 dolarů za barel. Na rok 2008 zvýšila UBS očekávanou cenu z 62 USD na 64 USD a pro rok 2009 očekává cenu 62 dolarů za barel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist