Mobilní operátoři začnou ve spolupráci s bankami nabízet nové služby, které by měly zjednodušit finanční převody přes telefon. Zaplatit za zboží a služby přes mobilní přístroj je možné už teď, služba ale nezřídka bývá poměrně nákladná. Operátoři chtějí, aby přes telefon mohli posílat peníze domů i lidé, kteří pracují v zahraničí, anebo jen delší dobu pobývají v cizině.


Hlavní myšlenka spočívá v tom, že lidé si budou moci svůj mobilní telefon nabít určitou částkou, například jako to už dělají u předplacených služeb. Pokud budou chtít učinit převod, zadají pouze částku a číslo mobilního telefonu, na který mají peníze dorazit. Přitom je lhostejné, zda to bude telefon ve stejné zemi nebo na druhém konci světa. Služba by měla fungovat asi tak, jako funguje posílání textových zpráv SMS.


Dnes je služba předražená
V současné době není výjimkou, že se za převod peněz přes mobilní telefon platí až 24 procent z převáděné částky. A to i v případech, kdy se převádí třeba jen ekvivalent 50 dolarů (asi 1100 Kč). Záměrem operátorů je tedy podobné transakce výrazně zlevnit, aby se za ně platilo pár centů, po přepočtu tedy pár korun.


Je to šance zejména pro rozvojové země
"Z přibližně 6,5 miliardy lidí, kteří ve světě žijí, jich má bankovní účet méně než jedna miliarda. Jediný způsob, jak těmto lidem bezproblémově nabízet služby, je přes mobilní komunikaci," řekl na konferenci 3GSM World Congress projektový manažer sdružení GSM Association Ben Soppitt. Mobilní telefon už totiž mají skoro tři miliardy lidí.


Na vytvoření nového platebního systému se chystá skupina 19 mobilních operátorů, kteří mají sítě ve více něž 100 zemích světa a dodávají služby více než 600 milionů zákazníků. V plánu je vybudovat globální systém, který by podle představ autorů mohl počet příjemců mezinárodních plateb až zdvojnásobit, takže by jich bylo až 1,5 miliardy. Velikost trhu finančních převodů by se do roku 2012 mohla zvýšit až na čtyřnásobek a dosáhnout více než jednoho bilionu dolarů.
"Společná služba telekomunikačního a bankovního odvětví bude podle našeho názoru znamenat obrovský skok v mobilní komerci. Bude to revoluce v převodech peněz se všemi výhodami, jako je dosažitelnost, jednoduchost využití a nízké transakční náklady. Bude to obrovský přínos pro lidi v rozvojových zemích jako je například Indie," slibuje ředitel indické firmy Bharti Airtel Dunil Bharti Mittal.


Operátoři chtějí jednodušší převody nabízet ve spolupráci s místními a regionálními bankami. Projekt zastřeší karetní společnost MasterCard, která disponuje sítí zhruba 25.000 členských bank. Úkolem MasterCardu bude řídit globální centrum, které spojí národní trhy a místní platební systémy operátorů.


Indie má nejrychleji rostoucí trh bezdrátové komunikace na světě a navíc je největším příjemcem zahraničních plateb. Z celkového objemu přijatých plateb připadá na Indii asi desetiprocentní podíl. Do projektu se zapojí i Státní indická banka, která je v Indii největším finančním ústavem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru