alan_svoboda_cez_172.jpgPoslední zpráva OSN z Paříže mluví o odpovědnosti civilizace za globální oteplování. Jak se k tomu staví představitel společnosti, která vlastní v Česku drtivou většinu továren? Energie patří i u nás ke strategickým komoditám, budeme ji mít dostatek a nehrozí její zdražení vlivem vytvoření energetické burzy? Ptali jste se Alana Svobody.

Obchodní ředitel společnosti ČEZ v odpovědích na dotazy čtenářů mimo jiné popřel, že by avizovaný nedostatek elektřiny v regionu byl produkt PR kampaně evropských energetických gigantů. „Jde o fakt, na který poukazují všichni energetičtí experti a ve stále větší míře i zástupci EU,“ uvedl. Jedinou možností jak takovéto situaci čelit je obnova starých a rozvoj nových zdrojů energie.

 

ČEZ má podle obchodního ředitele zájem investovat do nových zdrojů v celém regionu střední a jihovýchodní Evropy. Samozřejmě prioritně v České republice. „Rozhodující pro nás bude, zda zůstane v platnosti stávající energetická koncepce státu a pravidla regulace emisí CO2,“ dodal.     

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
giorgio
Vážený pane řediteli, můžete nám sdělit, za jaké aktuální ceny prodáváte silovou elektřinu elektřinu v Bulharsku?
V Bulharsku dosud prodáváme za regulované ceny odpovídající cenám výrobních nákladů. Očekáváme další možnosti prodeje včetně exportu za tržní ceny po liberalizaci velkoobchodního trhu k 1. 7. 2007.
Alan Svoboda
Ladislav Sudík
ČEZ generuje vysoké zisky akcionářům, investuje do zahraničí a v Česku vytváří pomocí PR kampaní dojem, že nás v budoucnu čeká nedostatek elektřiny a proto je třeba její cenu stále zvyšovat. Proč tedy neinvestuje volné zdroje do výrobních kapacit v Česku?
ČEZ má velký zájem investovat do nových zdrojů v celém regionu střední a jihovýchodní Evropy. Samozřejmě prioritně v České republice. Již jsme odstartovali celkovou obnovu hnědouhelných elektráren, rozvíjíme investice do obnovitelných zdrojů a zvažujeme, respektive připravujeme investice i do dalších výrobních technologií. Rozhodující pro nás bude, zda zůstane v platnosti stávající energetická koncepce státu a pravidla regulace emisí CO2. Nedostatek elektřiny v celém regionu není produkt PR kampaně, ale fakt, na který poukazují všichni energetičtí experti a ve stále větší míře i zástupci EU.
Alan Svoboda
pompe
Co bude pro ČEZ znamenat vytvoření a fungování Energetické burzy?
ČEZ respektuje záměr MPO vytvořit v ČR likvidní energetickou burzu, na které se budou obchodovat kontrakty s dodávkou na budoucí období. Zavázali jsme se na této burze převzít roli tvůrce trhu (market maker), tzn. že v každém okamžiku budeme připraveni nakoupit i prodat podle aktuálních cen. Jsme přesvědčeni, že zavedení takové burzy přispěje k transparentnosti trhu s elektřinou a nabídne nové možnosti jak obchodníkům, tak výrobcům a koncovým odběratelům. Je to logický další krok směrem k liberalizaci trhu s elektřinou.
Alan Svoboda
Mantalyx
Evropská komise kritizuje státy i velké energetické společnosti za snahu o monopolizaci trhů. Neobává se ČEZ případného postihu? Co proti tomu chcete dělat?
ČEZ v plném rozsahu zodpověděl dotazy EK během odvětvového šetření v minulém roce. V závěrečné zprávě EK potvrdila, že ČEZ splnil požadavky EU na liberalizaci trhu s elektřinou. Jediná výtka, která v seznamu zůstala, se týká blokování přeshraničních kapacit polsko-rakouským dlouhodobým tranzitním kontraktem. Ten již však řeší regulátoři a soudy příslušných zemí. ČEZ sám poukazoval dříve na diskriminační charakter tohoto kontraktu.
Alan Svoboda
bravemove
Dobry den, co by se podle Vas stalo, kdyby CEZ na dalsi obdobi dostal prideleno mene emisnich povolenek, nez kolik dostal na minule obdobi?
V případě, že by EU snížila alokace emisních povolenek, ČEZ by ztratil nárok na úspory dosažené opatřeními v minulém alokačním období. Investice do těchto opatření by tak byly ztrátové, jinými slovy systém obchodování s povolenkami by ztratil motivační charakter. Podniky včetně ČEZ by musely přehodnotit další plánovaná opatření k úsporám emisí a řadu z nich, které měly dlouhodobou návratnost založenou na úspoře povolenek, odvolat. V případě ČEZu bychom museli přehodnotit rychlost obnovy stávajících zdrojů a rozsah investic do nových projektů vedoucích ke snížení emisí.
Alan Svoboda
Ferda mravenec
Kolik na vás připadlo z těch 950milionů co jste si za rok 2006 rozdělili v managementu jako roční odměny? Jistě jste volil ODS, aby vám ty milionky nebyly daněny 32%, ale jen jednotnou 15% daní. Ono mít 132milionů z hrubého ročního příjmu 200milionů, je pořád lepší než mít jen 115milionů. Ona vás ta progresivní daň hrozně obere. Co ještě strop na ZP a SP, aby vám zbylo milionků ještě více? Z těch 100 milionů čistého se jistě nedá žít. Myslíte si že jste zhruba v součtu 300x chytřejší, máte 300x vyšší zodpovědnost a 300x vyšší pracovní dobu, když máte 1000x vyšší plat než běžný inženýr, který doopravdy něco viditelného tvoří? Koho si myslíte že lidi více potřebují zda meloucháře z řad projektantů, inženýrů, zedníků, instalatérů, pokrývačů, nebo takové managery jako jste vy?
Roční odměny managementu nezahrnují akciové opce a jsou ve výši srovnatelné s ostatními podniky obdobné velikosti. Akciové opce netvoří roční odměnu, ale dlouhodobou motivaci na zhodnocení společnosti pro akcionáře. Jejich výše i další parametry byly v ČEZ po vzoru zahraničních společností zavedeny již před šesti lety.
Alan Svoboda
Libor
Dobry den, dal by se prosim nekde zjistit plan odstavovani dosluhujicich uhelek spolecnosti CEZ - kdy a jaky vykon? Bude CEZ i pres soucasnou a doufam ze i docasnou "zelenou" politiku odmitani jadra, pracovat na pripadnych budoucich projektech jaderek (studie, dokumentace a pod)?. Dekuji
Na řadě tiskových i odborných konferencí jsme prezentovali plán obnovy hnědouhelných zdrojů včetně harmonogramu. Jistě je k nalezení i na našich webových stránkách. Z našich analýz vyplývá, že pro zajištění energetické soběstačnosti a ekologické přijatelnosti výroby elektrické energie v ČR nelze apriori vyloučit z portfólia možných zdrojů žádnou alternativu. Takové závěry učinila i EK ve svém oficiálním prohlášení prezentovaném začátkem ledna po více jak ročním šetření celého sektoru.
Alan Svoboda
Občan
Dobrý den! Není Vám trapné zvyšovat ceny energií pro obyvatele, a přitom berete nehorázné roční odměny v polostátním podniku.
Ceny elektřiny stejně jako ostatních komodit typu ropa, plyn, uhlí atd. určuje aktuální poměr nabídky a poptávky na trhu. Na tuto cenu nemá vliv ČEZ ani žádný jiný subjekt na trhu. Ceny elektřiny v posledních letech rostou, protože roste poptávka aniž by se přitom stavěly nové zdroje. Naopak řada dožívajících zdrojů přestává vyrábět bez náhrady. Viditelný vliv na růst cen v celém regionu v tomto roce měly i vynucené odstávky jaderných zdrojů na Slovensku a v Bulharsku.
Alan Svoboda
Otazka
V cem vidite zasadni rozdil mezi zdravotni pojistovnou, ktera ze zakona vybira pojistne od kazdeho cloveka a instituci, ktera vybira v CR poplatky za elektrinu? Je pravda, ze Livie Klausova sefovala CEZ? Dekuji za odpovedi a pozdravujte vsechny zastupce politickych stran ve Vasi spravni rade.
V oblasti energetiky má nejblíže k Vašemu příkladu zdravotní pojišťovny oblast distribuce elektřiny. Zde stanovuje oprávněné tarify regulátor podle celkové potřeby rozvoje distribuční sítě a dohlíží na trvalé snižování nákladů. Obchod s elektřinou je trhem liberalizovaným, navíc dnes již nadnárodním stejně jako trhy s ostatními komoditami. Paní Klausová nebyla nikdy v managementu společnosti.
Alan Svoboda
Ladislav Bouda
Zdravím Vás! 1. Rád bych věděl, proč musí český občan, který přispěl ze svých daní na výstavbu JETE, platit za elektrickou energii stejně, jako německý občan za energii dovezenou z ČR. Když pominu naprosto rozdílnou výši příjmů v ČR a v SRN, působí to, jakobychom museli platit dvakrát. Regulační úřad by nás měl před monopolem ČEZu a tím i před vysokými cenami elektřiny chránit. Místo toho jsme svědky, jak dochází i víckrát za rok ke zdražování elektřiny bez toho, že by pro věřejnost byly průhledné důvody tohoto zdražování. 2. Jaké je ekonomické srovnání větrných elektráren s elektřinou vyrobenou v jaderných elektrárnách u nás?
Elektřina pro koncové zákazníky v Německu je výrazně dražší než v ČR. Byť se velkoobchodní cena elektřiny srovnává, stále zůstává velký rozdíl v regulovaných poplatcích za distribuci, přenos a další služby. Ty jsou v ČR mnohem nižší i díky trvalému tlaku regulátora na snižování oprávněných nákladů. Ceny elektřiny pro koncové spotřebitele včetně regulovaných tarifů se mění pouze jednou ročně na rozdíl například od plynu, kde cena reaguje na velkoobchodní trh ve čtvrtletním intervalu. Výroba elektřiny z větrných elektráren je mnohem dražší než z jaderných. Jejich ekonomickou výstavbu a provoz umožňují dotace na národní a evropské úrovni.
Alan Svoboda
www.KamPoMaturite.cz
Nemám rád polovičaté věci, protože to většinou nefunguje - viz polostátní ČEZ, který pak musí financovat všechny strany, dávat křesla atd. Mne by zajímalo, jaký podíl mají zahraniční akvizice na loňským zisku ČEZu? Poslední otázka, jakou životnost bude mít věrnostní program po privatizaci ČEZu soukromým vlastníkem? Ono je jednoduší si schválit věrnostní program akcionáři (státem = obyvateli = malou skupinou státních úředníků = pár lidí, co něco musí dostat a pak hlasují, jak mají).
Stávající akcionářská struktura ČEZ nemá vliv na rozvoj podnikatelských aktivit společnosti. Zahraniční investice ČEZ ve 3. čtvrtletí loňského roku přispěly více jak 10% do celkového provozního zisku skupiny v souladu s očekávanou investiční návratností. Aktuální výsledky za celý rok ohlásíme na tiskové konferenci 22. února 2007. Dlouhodobý motivační program pro management je běžný téměř ve všech velkých společnostech bez ohledu na vlastnickou strukturu.
Alan Svoboda
Michal R
Dobrý den. Ad privatisace ČEZu: Podle informace ze zahraničí, které mám k dispozici, je z okruhu tzv. "důležitých" evropských hráčů vyvíjen enormní tlak na výše uvedený prodej Vaší společnosti, neb ČEZ se stává neúměrně silnou konkurencí. Nehodnoťme, zda tato informace je či není pravdivá, ale ptám se zda je reálné, aby ČEZ dlouhodobě zůstal ve stávající podobě. Díky za odpověď.
Energetický sektor je jedním z nejméně konsolidovaných kapitálově náročných odvětví. Je proto logické, že dochází k fůzím a akvizicím v celé Evropě. ČEZ jako největší energetická společnost ve střední a jihovýchodní Evropě je proto taktéž předmětem zájmu nadnárodních energetických koncernů. Skupina ČEZ nicméně k dalšímu rozvoji nepotřebuje pomoc strategického partnera. Samotné rozhodnutí o způsobu a načasování případné privatizace ČEZ je věcí majoritního vlastníka, tudíž státu.
Alan Svoboda
Vlaďka
Dobrý den, dnes byla v HN zveřejněla informace, že spořitelna začne obchodovat s elektřinou. To bude řešit i ostatní záležitosti, tj. kontakt se zákazníky, fakturaci apod.?
Na energetických burzách v zahraničí je běžné, že obchodují též subjekty, jejichž předmětem podnikání není dodávka silové elektřiny koncovým zákazníkům. Tyto subjekty, typicky banky, nabízejí finanční zajištění dodávek elektřiny od standardních dodavatelů, a tím umožňují eliminovat riziko růstu cen elektřiny. Přítomnost takových obchodníků na burze rovněž zvyšuje likviditu celé burzy, a tím posiluje důvěru ostatních obchodníků, že mohou za kótované ceny kdykoliv nakoupit a prodat.
Alan Svoboda
Jindra
Kdo bude moci nakupovat na energetické burze? Bude cena něčím omezena (např. rozhodnutím ERÚ???)?
Na energetické burze mohou obchodovat všichni, kdo splní registrační podmínky a složí zálohu pro vypořádání obchodů. Konkrétní pravidla, předpokládám, vznikající burza brzy zveřejní. Očekávám, že budou obdobné pravidlům na zahraničních trzích, jako je EEX apod. Cena na burze z principu není regulována. To by bylo proti samotnému smyslu burzovního obchodování.
Alan Svoboda
LiFra
Pane řediteli, bude v nejbližších letech možné zajistit dostatek elektřiny pro ČR bez prolomení územních limitů v severních Čechách? Asi před 4 lety jsem shlédla povrchové doly na hnědé uhlí v blízkosti Kolína nad Rýnem, výstavbu nové tepelné elektrárny a přemisťování celých vesnic z míst budoucí těžby. Když je to možné v Německu, nebude to řešení pro ČR?
Celkové dostupné zásoby uhlí ČR stačí pouze k prosté obnově dosavadních výrobních kapacit a nepokryjí další růst spotřeby. V případě, že by část uhelných zásob nemohla být využita ani ve stávajícím rozsahu, pravděpodobně nebude možné zajistit energetickou soběstačnost ČR i při využití všech ostatních forem výroby elektřiny i případných možných úspor spotřeby, pokud bychom nechtěli neúměrně zvýšit naši závislost na dovozech ruského plynu.
Alan Svoboda

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist