Čeští drobní investoři se v březnu dočkají možnosti uložit peníze do realitního fondu. Česká národní banka udělila 9. února licenci nemovitostnímu fondu investiční společnosti REICO, která je dcerou České spořitelny. Informovala o tom Kristýna Havligerová z tiskového oddělení ČS. Obchodování s podíly fondu začne počátkem března v pobočkách ČS a prostřednictvím portálu brokerjet ČS.
„Pokud nedojde k výrazným změnám na realitním trhu, očekáváme výnos investice do nemovitostních fondů v průměru 4 až 7 procent ročně,“ řekl generální ředitel společnosti REICO Tomáš Trčka.
Minimální investice do fondu IS REICO má být 5000 Kč, její horní limit deset milionů korun. Poplatky budou vyšší než u peněžních či dluhopisových fondů. Cílem je výnos dlouhodobě převyšující inflaci, uvedl koncem minulého roku ředitel IS České spořitelny Martin Burda. Fond bude podle něj nejprve investovat v Česku, později i v zahraničí.
Realitní fond je subjekt, který vlastní a spravuje portfolio nemovitostí za účelem dlouhodobého a stabilního dosahování zisků. Výnosy realitních fondů tvoří nájmy a očekávaný růst hodnoty nemovitostí. Fondy investují do kancelářských nemovitostí, nemovitostí na maloobchod, logistických areálů a nemovitostí industriálního charakteru, rezidenčních nemovitostí a hotelů. Fond koupí nemovitost buď přímo, nebo koupí společnost vlastnící nemovitost.
Investice do nemovitostí představuje relativně bezpečný způsob investování s očekávaným výnosem mírně nad úrovní dluhopisových fondů. Je také vhodným nástrojem diverzifikace investičního portfolia, protože vývoj hodnoty nemovitostí obvykle pouze částečně kopíruje ekonomický cyklus finančních trhů
Vznik realitních fondů vyvolá podle odborníků mezi drobnými klienty velký zájem. Větší rozvoj však nastane za dva až tři roky. Tyto produkty budou podle nich z pohledu marketingu dobře vysvětlitelné a tím pádem i poměrně lehce prodejné běžné klientele. Zůstává ale prý otázkou, jak na vyšší poptávku zareaguje trh komerčních nemovitostí.
Zákon o kolektivním investování sice loni v dubnu snížil limit pro investování do realitních fondů, investiční společnosti ale kvůli nejasnému výkladu legislativy jejich založení odkládaly. Jeden z problémů byl v tom, zda banky mohou ze zákona jako majoritní vlastníci investičních společností nabývat podíly v nemovitostních společnostech. Bankám totiž zákon o bankách zakazuje, aby vykonávaly kontrolu nad jinou právnickou osobou. Řešení by měla přinést novela zákona, jejíž schválení se očekává do května.
Velké nejasnosti jsou ale i na ministerstvu financí kvůli zdanění nemovitostních fondů.
U realitních fondů zákon kvůli vyšší ochraně investorů stanovuje podstatně podrobnější regulaci a jiný provozní režim, než mají nejrozšířenější otevřené podílové fondy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist