První české obchody připravují zavedení dárkových platebních karet, kterými chtějí nahradit v Česku populární papírové dárkové poukázky. Elektronické dárkové karty nyní testuje například síť 11 hypermarketů Globus, která chce tuto službu zákazníkům nabídnout ve 2. čtvrtletí letošního roku. Globus může předplacené dárkové karty zavést díky novému systému na dobíjení karet do mobilních telefonů. Ten od loňského podzimu funguje u jeho pokladen.


"Jedná se o obdobu platebních karet s magnetickým proužkem. Pokladny Globusu akceptují dárkové karty jako platební prostředek a umožňují další funkce, jakými jsou nabití karty na zvolenou hodnotu, informační a věrnostní funkce," řekl Boris Malý z marketingového oddělení společnosti Globus ČR.


Část dárkových karet Globus bude podle něj aktivována na hodnotu 100, 300 a 500 korun, která odpovídá nynějším papírovým poukázkám. "Umožníme také aktivaci na hodnotu zvolenou zákazníkem, a to buď na pokladnách nebo hromadnou operací pro firemní klientelu," podotkl Malý. Dodal, že zákazníci si také budou moci zvolit vzhled dárkových karet.


O poukázky je zájem
Globus zavádí předplacené dárkové platební karty v době, kdy se papírové dárkové poukázky v Česku podle obchodníků těší rostoucí oblibě. Nejvíce je lidé nakupují před vánočními svátky. Často je pořizují také firmy pro své zaměstnance nebo obchodní partnery. Nominální hodnota papírových dárkových šeků se v českých obchodech pohybuje od 100 korun až do několika tisíc korun.
"Zájem o současné papírové poukázky je velký, jak u zákazníků, tak u partnerských firem. Ještě letos bychom chtěli dosáhnout stavu, kdy budeme vydávat převážně elektronické dárkové karty," uvedl Malý.
Papírové dárkové poukázky si pochvalují také ostatní obchodníci. Poukázky v hodnotě 100 a 500 korun nabízí například společnost Ahold, která v Česku provozuje síť zhruba 300 hypermarketů Hypernova a supermarketů Albert. "Dárkové poukázky prodáváme během celého roku, o Vánocích ale zájem o tyto šeky roste," řekla již dříve Kateřina Pecinová ze společnosti Ahold Czech Republic.


Karetní asociace Visa a MasterCard chtějí letos Čechům nabídnout předplacené platební karty, které si bude moci pořídit každý bez ohledu na to, zda vlastní bankovní účet. Tyto karty jsou buď na jedno použití, nebo je lze po vyčerpání částky znovu dobít.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru