Ceny ropy v úterý vzrostly o více než dvě procenta, protože Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad letošní světové poptávky po ropě kvůli vývoji v Číně. Upozornila rovněž kartel ropných vývozců OPEC, že jakékoli další snížení dodávek by mohlo zvýšit napětí na trhu.


Severomořská ropa Brent pro březnovou dodávku večer stoupla o 43 centů na 57,03 dolaru za barel. Tento kontrakt ale vypršel a dubnová dodávka podražila o 1,14 dolaru na 58,52 USD. Cena americké lehké ropy se tou dobou zvýšila o 1,15 USD na 58,96 dolaru za barel.
V pondělí přitom ceny klesly o 3,5 procenta díky náznakům, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nebude v březnu snižovat těžební limity.


IEA zvýšila letošní předpověď poptávky kvůli výraznému hospodářskému růstu Číny. Země je druhý největší spotřebitel ropy na světě po Spojených státech. IEA nyní odhaduje, že se letos poptávka zvýší o 1,55 milionu barelů za den. V předchozí předpovědi organizace uváděla 1,39 milionu barelů.
Podle IEA zvyšuje napětí na trhu také skutečnost, že růst produkce mimo kartel OPEC není takový, jak se předpokládalo. Klesá navíc těžba ropy v Iráku.
Dosavadní limity produkce OPEC způsobily, že se zásoby ropy ve velkých spotřebitelských zemích za prosinec snížily o 40 milionů barelů. Tento pokles pak podle IEA v lednu pokračoval, napsala agentura Reuters.
IEA je poradcem vyspělých ekonomik pro hospodaření s energiemi.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru