Britové mají možnost spočítat si inflaci týkající se jejich rodiny. Statistický úřad (ONS) dal na svých internetových stránkách k dispozici "osobní inflační kalkulátor", kde může každý zanést konkrétní výdaje své nebo rodiny a zjistit, jaké čelí inflaci. Nemusí tedy spoléhat na celostátní průměr, o jehož platnosti pro běžnou rodinu se nyní v Británii debatuje.


Britský index spotřebitelských cen (CPI) používá pro své rozhodování například centrální banka a nyní je 2,7 procenta. Kritici mu vytýkají, že neobsahuje hypotéky, které ale většina britských rodin má, takže jeho výsledek je příliš "optimistický", pokud se porovnává s reálnou situací rodin.
Vedle toho se v Británii používá index cen v maloobchodě (RPI), na jehož základě se například upravují platy. Ten nyní činí 3,9 procenta. Podle ankety na finančních stránkách fool.co.uk si většina Britů myslí, že "reálná" inflace je 7,4 procenta.


ONS kritiky indexů upozorňuje na to, že tyto ukazatele musejí pracovat s průměry z celé země a ze všech typů domácností. Proto je jasné, že část domácností má růst výdajů menší než jiná část společnosti. "Každá domácnosti je jiná a dopad inflace závisí na tom, za co domácnosti utrácejí," vysvětluje ONS uživatelům svého "osobního inflačního kalkulátoru".
Kromě toho mají samozřejmě dopad protichůdné trendy cen. Na jedné straně podle ONS klesají ceny zboží, které lidé kupují občas, tedy jednou ročně a méně, jako jsou televizory nebo nábytek. Na druhé straně rostou ceny zboží, které kupují každý měsíc a častěji, tedy zejména potravin. Tento index prý nyní ukazuje nárůst 5,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru