Některé realitní kanceláře či investiční společnosti nabízejí nájemníkům, kteří bydlí v bytech soukromých majitelů a zároveň platí regulované nájemné, vystěhování s vyplacením odstupného. To tvoří většinou rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným, které se bude za byt platit v roce 2010, kdy již bude úplná deregulace. Realitní kanceláře, které ČTK oslovila, potvrdily rostoucí zájem nájemníků o tuto službu. Dodávají, že odstupné bude v budoucnu klesat.


Realitní kanceláře nabízejí i přestěhování do bytu s regulovaným nájemným stejné velikosti i kategorie v případě, že o původní byt má zájem investiční společnost, která byt opraví a následně prodá. Většina nájemníků ale preferuje odstupné a následné přestěhování do bytu, který bude v jejich vlastnictví.


Rostoucí zájem lidí potvrdil realitní makléř Robert Persein z firmy Českomoravská realitní. "Pokud se na nás obrátí sám nájemník, z 80 či 90 procent se na vystěhování za odstupné dohodneme," řekl Persein. "Nabízíme odstupné za bytovou jednotku ve výši rozdílu mezi současným regulovaným nájemným v bytě a tržním nájemným, které by se v bytě platilo v roce 2010," dodal Persein.


Každým měsícem a rokem, kdy se blíží deregulace, budou nájemníci podle Perseina znevýhodněni, nabídka na vystěhování za odstupné bude čím dál tím nižší. Persein uvedl, že byt se po vystěhování nájemníka uvolní, majitel domu ho zrekonstruuje a byty pronajímá za tržní nájemné. To se týká především starších zástaveb a historického centra Prahy. "Máme klienty, majitele domů s regulovaným nájemným, kteří chtějí vystěhovat všechny nájemníky z celého domu, a potom ho celý prodají, což je nejvýhodnější," dodal.


Makléři pomohou i s hledáním nového bydlení
Realitní kanceláře nabízejí po vystěhování s odstupným i pomoc s hledáním bydlení. "Lidé preferují stěhování z bytu s regulovaným nájmem do bytu v osobním a družstevním vlastnictví, kde mají jistotu stálého bydlení. Většinou se stěhují do menších bytů. Není to z důvodu, že by ustoupili ze svých nároků na bydlení, ale musejí přizpůsobit koupi nového bytu svým finančním možnostem," dodal Persein.


Martin Urman ze společnosti 1. Česká Investiční CZ řekl, že nejčastějšími klienty jsou společnosti, které se specializují na rekonstrukci činžovních domů, a potom byty prodávají.
1. Česká Investiční dříve nabízela odstupné za vystěhování z bytu s regulovaným nájemným v Praze za 8000 za metr čtvereční, dnes nabízí rovněž rozdíl mezi tržním a regulovaným nájmem od doby, kdy podepíše s nájemníkem dohodu o zániku nájmu bytu, až do konce roku 2010, kdy končí deregulace. "Od začátku roku, kdy nabízíme tuto možnost odstupného, jsme se na tom tak se čtvrtinou nájemníků dohodli," dodal Urman.


Některým lidem deregulace nevadí
"Lide si uvědomují, že mají výhodu, že žijí v bytě s regulovaným nájemným, takže můžou v současné době dekret dráž prodat. Příští rok bude již odstupné nižší," řekl Jaroslav Novák, obchodní ředitel firmy FC Finance Consult, která se doplňkově zabývá i zprostředkováním vystěhování nájemníků z bytů s regulovaným nájemným za odstupné.
Podle něj roste i zájem lidí, kteří se chtějí nastěhovat do bytů s regulovaným nájemným i za cenu postupné deregulace. Tento zájem je podle něj hlavně ve větších městech, kam se stěhují více než dříve mladí lidé za prací.


Podle zákona by nájemné v bytech s regulovanými činžemi mělo vzrůst od 1. ledna 2007 do roku 2010 v průměru o 14,2 procenta za rok. Po roce 2010 by již neměly regulované nájmy existovat. V ČR je asi 760.000 bytů s regulovaným nájemným.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist