Podle advokátky Kláry Veselé Samkové, která majitele domů ve sporu se státem zastupuje, vláda doposud nezareagovala na nabídku majitelů domů, že za určitých podmínek jsou ochotni jednat o sbližování stanovisek obou stran.

"Vláda není schopna identifikovat ani protistranu, se kterou jsou eventuální jednání možná," tvrdí Samková. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek ve středu v pořadu České televize Události, komentáře prohlásil, že v ČR neexistuje jeden právní subjekt, který by zastupoval všechny majitele domů.

Občanské sdružení majitelů domů (OSMD) není podle Čunka právní subjekt, který by mohl vystupoval za všechny. Žaloby u evropského soudu jsou podle něj jen individuální. "Kdybychom mohli jednat s jedním subjektem o výši odškodnění, tak bychom to tak udělali, ale to nejde," řekl v ČT Čunek. Ministr však také dodal, že do měsíce si některé kroky s majiteli domů vyjasní.

Majitelé domů podle Veselé Samkové již začátkem prosince informovali vládu o podmínkách, za kterých by eventuálně bylo možno jednat o sbližování stanovisek. Na tuto nabídku vláda podle advokátky nijak konkrétně nereagovala.

"Majitelé domů proto vyzývají vládu k řádnému a serióznímu jednání, k němuž zatím ze strany vlády nedošlo," dodala. "Ministr Čunek netuší, s kým má jednat, dále neví, že už nějaká jednání dříve proběhla, pan ministr ani neví o našem prosincovém návrhu podmínek, aby se jednání mohla rozběhnout," řekla Samková.

Ředitel Hnutí na obranu realit Girolamo Giormani řekl, že považuje jakákoli jednání s MMR či vládou za zbytečná, protože ČR podle něj spor ve Štrasburku určitě prohraje. Soud totiž rozhoduje precedenčně a již rozhodl ve prospěch majitelů realit v Polsku i na Maltě.

Předchozí ministr pro místní rozvoj Petr Gandolovič se chtěl s majiteli domů mimosoudně vyrovnat. Místopředseda OSMD Tomislav Šimeček ve středu v ČT řekl, že mimosoudní vyrovnání s vládou je již ale pasé.

U Evropského soudu leží celkem 40 žalob majitelů domů o 50 miliard korun. Podle vyjádření Čunka v ČT majitelé poškozeni byli, ale 50 miliard korun je náhrada nepřiměřená. ČR je podle Čunka v lepším postavení než Polsko, protože má schválený zákon o deregulaci nájemného.

Společnost Patria Finance vyčíslila, že jen za loňský rok přišli majitele domů kvůli regulaci o 21,5 miliardy korun.