Penzijní fondy v ČR jsou vystaveny nejvíce riziku finanční ztráty, například kvůli záporným investičním výnosům či vysokým nákladům. Vyplývá to z analýzy ratingové agentury Standard & Poor’s (S&P), která zkoumala odvětví penzijních fondů v zemích střední Evropy. Penzijní fondy podle analýzy toto riziko snižují investováním do převážně málo rizikových instrumentů. V akciích drží méně než 10 procent investic.
Systém penzijních fondů je též vystaven výdajovému riziku, kdy výnosy z investic nebudou stačit na pokrytí výdajů fondu a ten následně vykáže ztrátu.
Teoreticky hrozí fondům i riziko dlouhověkosti vyplývající ze závazku vyplácet roční renty jako alternativu k jednorázové peněžité dávce. Prakticky může být toto riziko omezeno, neboť se očekává, že převážná většina účastníků si zvolí jednorázovou výplatu. Fondy mohou omezit toto riziko také konzervativními cenotvornými předpoklady.


Většina českých penzijních fondů má v současnosti podobný rizikový profil, zejména kvůli minimálním investicím do přímých majetkových účastí. Výdajové riziko se nezdá být hlavním rizikovým faktorem pro větší fondy, pokud neutrpí náhlou ztrátu příjmů z investic. Výdaje totiž představují pouze malé procento investičních příjmů (méně než 20 procent). Výdajové riziko je poněkud větší u malých fondů, kde výdaje představují asi 30 procent investičních příjmů. Rizikový profil fondů, které zvýší investice do akcií nebo budou vyplácet peněžité dávky převážně ve formě anuit, může v budoucnu významně vzrůst.


Fondy mají dostatek kapitálu
Podle analýzy jsou fondy vybaveny kapitálem dostatečně a na podobné úrovni. Minimální požadovaná velikost kapitálu je 50 milionů korun. Menší fondy mají kapitál ve výši minima, zatímco větší fondy toto minimum překračují dvakrát až čtyřikrát.
U většiny fondů je podíl kapitálu na jednoho účastníka ve výši 7 procent. U menších fondů je tento podíl vyšší, to je však vykompenzováno menší absolutní velikostí kapitálu.


Agentura S&P také zkoumala finanční sílu fondů vystavených investičnímu riziku. Respektive jaký propad hodnoty aktiv by byly fondy schopné ustát a ještě uspokojit požadavky účastníků.
Analýza zjistila, že v průměru by byly fondy schopné ustát propad o 6 procent. Fondy méně kapitálově vybavené propad o 3 procenta.


Výkonnost je velmi dobrá
Velké penzijní fondy by mohly být velmi ziskové, neboť mohou svým akcionářům rozdělit poměrně velkou část zisku. Přičemž výnosnost vlastního kapitálu je 30 procent. Nicméně z marketingových důvodů se některé fondy rozhodly přidělit akcionářům menší než maximálně povolenou část zisku. Menší fondy jsou méně ziskové z důvodu většího podílu vázaného kapitálu a nižší efektivnosti výdajů.
Fondy dosáhly během posledních tří let stabilních investičních příjmů díky své nízkorizikové investiční strategii.


Trh penzijního připojištění v ČR je velmi koncentrovaný, pět největších fondů má tržní podíl 83 procent.
Účast obyvatel v penzijním připojištění je dobrovolná a je podpořena kombinací státní podpory a daňových úlev jak pro zaměstnance tak pro zaměstnavatele.
Penzijní fondy jsou spravovány soukromými institucemi. Majetek účastníků a akcionářů není ze zákona veden odděleně. Minimálně 5 procent zisku je přiděleno do rezervního fondu a ne více než 10 procent připadá akcionářům. Zbytek zisku je rozdělen mezi účastníky. Pokud fond dosáhne ztráty, nemohou být sníženy úložky účastníků. Ztráta je uhrazena z nerozděleného zisku z předchozích let, z rezervního fondu, případně z majetku fondu.