Podle Konzervativního institutu M. R. Štefánika není v současnosti vstup do eurozóny pro Slovensko výhodný. Institut doporučuje vládě odložení zavedení jednotné evropské měny, které je naplánováno na rok 2009. Vláda by podle institutu měla při vstupu do eurozóny posuzovat i jiná kritéria, myslí si jeho zástupci.

"Z pohledu dneška považujeme členství Slovenska v eurozóně za nevýhodné," prohlásil Peter Gonda. Ten je jedním z mála euroskeptických ekonomů, kteří na Slovensku nepodporují přijetí eura ve stanoveném termínu. Bankovní analytici ani politické strany se proti zavedení jednotné evropské měny nevyslovili.

Euro by podle Gondyho mohlo mimo jiné zpomalit současný rekordní hospodářský růst, který se blíží deseti procentům. Gonda si také myslí, že by Slovensko mohlo přijít o suverenitu v daňové oblasti. Výhodu vidí pouze pro podniky, jež by podle něj mohly ušetřit na výměně peněz.

Konzervativní institut navrhuje, aby vláda kromě maastrichtských kritérií posuzovala například podmínky pro osobní svobodu, předpoklady pro vyšší ekonomický růst, záruka finanční stability či fungující měnová unie.

Chce také hodnotit využívání nižších transakčních nákladů, tlaky na růst inflace a schopnost reagovat na negativní vnější vlivy na slovenskou ekonomiku. Většinu těchto podmínek zatím Slovensko podle Gondy neplní.

Z pěti maastrichtských kritérií nyní Slovensko splňuje podmínky pro veřejný dluh a dlouhodobé úrokové sazby. Kritérium stability kurzu začala země dodržovat v listopadu 2005 vstupem do systému směnných kurzů ERM-II. V letošním roce by mělo Slovensko splnit tříprocentní podmínku pro podíl deficitu veřejných financí na hrubém domácím produktu. Nejpozději do konce března 2008 by měla země splnit rovněž inflační kritérium.