CVVM upozornilo, že od roku 2001 v české společnosti stále ubývá lidí, kteří nemají na otázku zavedení eura kladnou nebo zápornou odpověď. V lednu jich bylo jen sedm procent, loni v dubnu 12 procent.
Podle údajů CVVM mělo nejsilnější podporu euro mezi Čechy v říjnu 2003, kdy by výměnu korun za eura uvítalo 58 procent dotázaných. Ve stejném období byla proti zavedení necelá třetina společnosti. Lednové výsledky CVVM zhruba odpovídají průzkumu STEM ze závěru loňského roku, podle něhož přijetí eura podporovalo 47 procent lidí, přičemž opačný názor ale mělo 53 procent dotázaných.
Při vstupu do EU se ČR zavázala, že zavede euro, aniž by se však stanovila přesné datum jeho zavedení. Bývalá vláda se už loni na podzim rozhodla ustoupit od dříve předpokládaného přijetí eura v roce 2010. Tento termín se vzhledem k vysokému schodku veřejných financí ukázal nereálný. Poukázala na to začátkem prosince i Evropská komise v pravidelné hodnotící zprávě. Někteří analytici počítají se zavedením eura v letech 2012 až 2013. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by Česko mohlo přistoupit k jednotné evropské měně k 1. lednu 2012.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist