Po setkání novinářům řekl, že cítil Klausovu podporu. Zopakoval také, že konkrétní scénář reformy vláda oznámí na přelomu března a dubna. Kalousek připomněl, že se vláda v programovém prohlášení zavázala snížit deficit veřejných rozpočtů ze čtyř procent HDP na tři procenta v příštím roce, 2,6 procenta v roce 2009 a 2,3 procenta v roce 2010.

Současně by měl klesnout podíl mandatorních (zákonem daných) výdajů pod 50 procent v roce 2010 z letošních 54,7 procenta. Daňová reforma počítá s poklesem daňové kvóty, což by měli pocítit všichni daňoví poplatníci. Reforma je kompromisem mezi programy všech stran účastnících se na vládě, tedy ODS, lidovců a zelených, zdůraznil ministr.

Prezident Václav Klaus vládu v její reformní snaze podpořil. Prezident vyjádřil ministrovi v jeho úsilí o ozdravení veřejných rozpočtů plnou podporu, řekl Klausův mluvčí Petr Hájek.

Vláda počítá s tím, že zavede jednotnou daň z příjmů mezi 17 až 19 procenty. Kalousek předpokládá, že lidé, kteří nyní spadají do nejnižší sazby daně z příjmu fyzických osob, by měli slevu na dani nejméně dvojnásobnou proti té současné.

Úspory v mandátorních výdajích hodlá ministr hledat, kde se dá. Nevyhnutelných škrtů tak nebude ušetřeno ani ministerstvo financí. Místo, které většině Kalouskových předchůdců nahánělo strach.

Navrhovaná vládní daňová reforma je podle bývalého ministra financí Bohumila Sobotky zaměřena pouze na skupiny s vysokými příjmy. Podle něj se výrazně sníží daňové zatížení pouze u deseti procent obyvatel s největšími příjmy a nejlepšími majetkovými poměry. U nižších příjmových skupin prý dojde pouze k symbolickému snížení. Sobotkovi také vadí plánované sbližování sazeb daně z přidané hodnoty.

Současný návrh daňových změn kritizuje i exministr financí za ODS Vlastimil Tlustý.