Dluhy českých domácností rostou o 30 procent ročně. Jde ale o přirozený proces, kterým se zadlužení českých domácností přibližuje úrovni ve vyspělých evropských zemích. Na semináři sdružení SPES to v poslanecké sněmovně řekl vedoucí oddělení finanční stability České národní banky Jan Frait.


Tempo růstu zadlužení v roce 2006 podle něj díky vysoké předloňské srovnávací základně mírně kleslo a v evropském kontextu není příliš vysoké. Objem bankovních úvěrů činil zhruba 500 miliard Kč, leasingové a splátkové společnosti půjčili lidem dalších více než 60 miliard korun. Na 70 procent z bankovních úvěrů tvoří úvěry na bydlení, 25 procent jsou spotřebitelské úvěry.
České domácnosti jsou stále relativně majetkově silné, uvedl Frait. Objem přijatých úvěrů nepřesahuje jejich úspory.


Ohroženy jsou jen jednotlivé rodiny
Rizikem je, že díky lepšímu přístupu k úvěrům roste zadluženost domácností s nízkými příjmy. Nové úvěry si nejčastěji berou domácnosti s vysokými příjmy, kde ovšem pracuje pouze jedna osoba, což je prý také nebezpečné. Pozitivním jevem je to, že si české domácnosti nepůjčují peníze v zahraničních měnách, takže odpadá riziko při výkyvech kurzů, poznamenal.


Tempo zadlužování Čechů zpomaluje. To je ovšem dáno vysokou základnou z loňského roku. "V žádném případě však nelze čekat, že by ochladl zájem domácností o hypotéky. Naopak letos budou mít banky opět žeň," míní analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Podle jejího odhadu se může během dalších patnácti let objem zadlužení českých domácností zvýšit až šestkrát. A stále tím nebude stabilita ekonomiky ohrožena.


Zadlužení domácností nepředstavuje podle dřívějších prohlášení ČNB zatím žádné riziko pro českou ekonomiku. Problémy se splácením mohou mít pouze jednotlivé domácnosti, které špatně odhadnou svoji finanční situaci. V ČR směřuje zhruba třikrát nižší objem úvěrů do ekonomiky než v Evropě a podíl zadluženosti domácností je ještě nižší. Česko je tak poměrně daleko od stropu rizikového zadlužení domácností. V Evropě se částka celkového zadlužení pohybuje na úrovni celého HDP, což jsou v případě ČR přibližně tři biliony korun.


Důležité je prostudovat si podmínky úvěru
Průzkum na trhu drobných půjček a úvěrů, který uskutečnilo sdružení SPES na přelomu roku, potvrdil podle předsedkyně rady sdružení Andrey Běhálkové neochotu věřitelských společností poskytovat klientům smluvní dokumenty k podrobnému prostudování mimo provozovnu. "Opět se ukázalo, že zkoumané subjekty v drtivé většině hledají co nejvíce argumentů pro to, aby nemusely klientům půjčit smluvní dokumentaci domů," podotkla. Cílem sdružení SPES je poskytovat poradenství lidem potýkajících se či ohrožených majetkovou nouzí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru