V jeho novele, která je nyní ve sněmovně, chce prosadit, aby se vztahoval jen na regiony s vysokou mírou nezaměstnanosti. Jako plošný nástroj je podle Vojíře zákon diskriminační. Měl by být používán jako nástroj vlády pro řešení krizových situací například v regionech sužovaných nezaměstnaností, uvedl Vojíř.

"EU nedovoluje řešit tuto záležitost jinak než zákonnou formou, takže jsem pro zachování zákona o investičních pobídkách. Chci ale navrhnout, aby pobídka mohla být investorům poskytnuta jen v lokalitách s mírou nezaměstnanosti vyšší než 15 procent. To je na Mostecku, Teplicku či Karvinsku," dodal.

Kabinet navrhuje snížit hranici nutného objemu investic pro přiznání nároku na pobídku ze současných 200 milionů korun na polovinu. Firma se přitom musí podílet na nákladech minimálně 50 procenty. "ČSSD jde ještě dál a hovoří o 50 milionech korun. Uměl bych si představit i takto upravený zákon, ale jen za podmínky jeho uplatnění v regionech postižených nejvyšší mírou nezaměstnanosti," doplnil Vojíř.

Nové parametry zákona o pobídkách by podle něj mohla stanovit i právně závazná vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu. Na konci ledna dosahovala míra nezaměstnanosti 15 a více procent na Mostecku, Karvinsku, Jesenicku, Teplicku a Znojemsku.

V současné době stát poskytuje investiční pobídku při splnění podmínek v regionech s mírou nezaměstnanosti o dva procentní body nad celostátním průměrem, tedy zhruba od deseti procent výše. Takových okresů je přes 20.

Ministr Říman si od novely zákona slibuje zpřístupnění pobídek pro střední firmy a firmy s českým kapitálem. Neobává se, že ČR změnou zákona přijde o velké investory ze zahraničí, kteří by se mohli místo ČR zaměřit na okolní země, kde budou investiční pobídky výhodnější. Hlavní lákadlo pro investory vidí zejména ve vysokém růstu české ekonomiky.