Největší domácí bance ČSOB loni klesl konsolidovaný čistý zisk meziročně o osm procent na 9,543 miliardy korun. Bez započtení předloňské jednorázové splátky od firmy Slovenská inkasná a loňského jednorázového výnosu z prodeje nemovitostí stoupl čistý zisk skupiny o deset procent na 8,89 miliardy korun. Výsledky skupiny jsou konsolidované, neauditované podle mezinárodních účetních standardů. Banka o tom informovala na tiskové konferenci.


Rok 2006 přinesl zvýšení počtu transakcí, z nichž většina byla provedena prostřednictvím elektronických kanálů, dále dynamický růst úvěrů, vkladů i spravovaných aktiv, uvedl generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.
Finanční ředitel banky Michal Štefek neočekává letos další pokles celkového čistého zisku. Podíl jednorázových položek na výsledcích totiž každým rokem klesá. Letos by do nich mohly patřit náklady související s přestěhováním do nové centrály, dodal Kavánek.
Zatímco zisk za rok 2005 ovlivnil výsledek arbitráže v případu společnosti Slovenská inkasná, díky níž ČSOB získala 2,24 miliardy Kč, v loňském hospodaření se zase projevil prodej nemovitostí v centru Prahy před stěhováním do nového ústředí ČSOB v Praze Radlicích. Banka prodej vyčíslila na 653 milionů Kč.
"Čistý zisk ovlivnily mnohé jednorázové položky, a proto jeho meziročnímu poklesu nepřipisujeme velkou váhu," komentoval výsledky analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Naopak vyšší úrovně výsledovky ukazují podle něj pozitivní trend, který by měl vydržet i letos.


Bance se daří prodávat fondy
Aktiva pod správou skupiny ČSOB stoupla meziročně o osm procent na 651 miliard Kč. Tento růst táhly především podílové a penzijní fondy, které meziročně narostly o 18 procent, respektive o 36 procent. Kapitálová přiměřenost banky klesla o 1,27 procentního bodu na 9,28 procenta.


Provozní náklady banky se loni zvýšily o šest procent na 16,9 miliardy Kč, provozní výnosy o deset procent 29,4 miliardy korun. Čistý výnos z úroků stoupl o 14 procent na 18 miliard korun, čistý výnos z poplatků a provizí o šest procent na 6,9 miliardy Kč a čistý výnos z obchodování rovněž o šest procent na 2,8 miliardy korun.


Obchodní úvěry vzrostly meziročně o 34 procent na 318 miliard Kč. ČSOB v Česku rostly všechny typy úvěrů vysokým tempem, nejvíce úvěry malým a středním podnikům (51 procent), hypotéky fyzickým osobám (43 procent), úvěry ze stavebního spoření (27 procent), spotřebitelské úvěry (38 procent), úvěry podnikům (17 procent) a leasing (19 procent).
Výsledky ČSOB potvrdily, že hlavním motorem růstu výnosů českých bank je mimořádný zájem českých domácností i podniků o spotřebitelské a hlavně hypoteční úvěry, míní Hatlapatka. ČSOB se podle něj podařilo solidně zvýšit i výnosy z poplatků hlavně díky tomu, že klienti více využívali složitější služby a vzrostl počet uskutečněných transakcí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru