Ještě v lednu měl státní rozpočet pětimiliardový přebytek. Loni v únoru rozpočet vykázal schodek 0,6 miliardy korun. Jen za samotný únor činil schodek přes 11,7 miliardy korun při výdajích 76,2 miliardy korun.

Způsobil to především meziroční propad příjmů o 7,5 miliardy korun u daně z přidané hodnoty kvůli vracení mnohem vyšších částek než loni. "Je to díky nižšímu výběru daně z přidané hodnoty. Když se k tomu všemu přidá slušný růst sociálních dávek, není se čemu divit," komentoval růst schodku analytik Raiffeisenbanky Aleš Michl.

Celkové příjmy z poplatků a daní byly na konci února 68,5 miliardy korun, inkaso daně z přidané hodnoty 27,1 miliardy korun, inkaso spotřebních daní 20 miliard korun a daní z příjmů fyzických osob 16,2 miliardy korun.

Na výdajové straně spolkly například důchody 46,6 miliardy korun, záloha na školství činila 18,7 miliardy korun, na fondy sociálního a zdravotního pojištění připadlo osm miliard korun a sedm miliard získaly obce na sociální služby a dávky.

Rozpočet za celý letošní rok je plánován se schodkem 91,3 miliardy korun; loni stát hospodařil s deficitem 97,6 miliardy korun. Podle Michla letos daňové příjmy státu vzrostou až o devět procent a díky ekonomickému růstu a nákupní horečce lidí přibude v pokladně dodatečných 90 miliard korun a v příštím roce to bude podobné.

"Vláda paradoxně nemusí drasticky škrtat objem peněz na sociální dávky. Stačí ho racionalizovat, zpřehlednit a hlavně navyšovat maximálně o inflaci. Toto řešení by mohlo být politicky průchodné a vedlo by do dvou let ke snížení schodku," nabízel recept Michl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist